Niedziela 2 kwietnia
Franciszka, Władysława, Urbana
RADOM aktualna pogoda

Złóż wniosek o 500+ przez aplikację mZUS

dm, ZUS 2023-02-03 15:17:00

Od 1 lutego 2023 roku ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy. Wniosek można złożyć przez aplikację mZUS, to łatwy i wygodny sposób.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.

- W tym roku wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS. To łatwy i wygodny sposób na złożenie wniosku. Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to osoba może utworzyć wniosek na nowy okres świadczeniowy na podstawie poprzedniego wniosku. Pozwoli to automatycznie uzupełnić większość danych. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem.

W aplikacji przewidziano analogiczne ułatwienie w zakresie wypełniania danych dzieci, jakie występuje bezpośrednio na PUE. Jeśli dzieci są zgłoszone przez rodzica do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, może on w kreatorze wniosku wybrać, aby ich dane wypełniły się automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie. Dzięki nowoczesnym i przyjaznym dla użytkownika funkcjom aplikacja mZUS na smartfon lub tablet znacznie przyspiesza i zwiększa wygodę wypełniania wniosku. Aplikacja pozwala także łatwo sprawdzić status wniosku, a także kwoty i terminy zrealizowanych wypłat świadczenia 500+.

Aplikacja mZUS jest przeznaczona dla osób, które mogą skorzystać z programów świadczeń dla rodzin, tj. świadczenia wychowawczego 500+ oraz świadczenia dobry start 300+ (z wyjątkiem dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych i dyrektorów regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych).

Wnioski można składać również za pośrednictwem narzędzi dostępnych w ubiegłych latach:
- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - portalu Emp@tia – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL
- bankowości elektronicznej, jeśli bank ma taką usługę – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL.

- Termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Nie warto zwlekać z jego złożeniem. Jeśli wniosek zostanie złożony do 30 kwietnia 2023 roku wtedy jest gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia – dodaje rzecznik.

Osoba, która złoży wniosek w maju 2023 roku – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

- Liczba złożonych wniosków na nowy okres świadczeniowy cały czas rośnie. Do ZUS wpłynęło ponad 830 tysięcy wniosków na ponad 1,3 mln dzieci. Przez aplikację mobilną złożono ponad 40 tysiące wniosków – informuje rzecznik.

Więcej informacji o świadczeniu wychowawczym 500+.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych