Piątek 3 luty
Błażeja, Telimeny, Oskara
RADOM aktualna pogoda

Wstrzymane transporty na ekspresowej „siódemce”

dm, gitd.gov.pl 2023-01-05 23:53:00

Ciężarówki przewożące za dużo kory drzewnej i podmurówek betonowych wycofali tymczasowo z ruchu funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Jeden z zatrzymanych zestawów był przeciążony o ponad 10 ton, a do tego niesprawny technicznie. Kierowca nie miał też ważnych badań lekarskich i psychologicznych oraz wymaganej kwalifikacji zawodowej.

We wtorek (3 stycznia), na ekspresowej „siódemce” koło Szydłowca, patrol ITD z Radomia zatrzymał do kontroli dwa ciągniki siodłowe z podpiętymi naczepami. Obie ciężarówki należały do polskich firm i był nimi wykonywany krajowy przewóz drogowy rzeczy. Pojazdy zostały zatrzymane do kontroli ze względu na podejrzenie przekroczenia ich dopuszczalnego tonażu. Prowadzący czynności kontrolne inspektorzy korzystali z systemu preselekcji wagowej.

Zestaw przewożący korę drzewną ważył 50,4 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Za duża masa ładunku spowodowała przekroczenie dozwolonego nacisku pojedynczej osi napędowej ciągnika siodłowego na drogę o 2,5 t. Nacisk ten wynosił 14 t zamiast 11,5 t. Natomiast naciski grupy trzech osi naczepy były przekroczone o 4,9 t. Wynosiły 28,9 t zamiast przepisowych 24 t. Sporo zastrzeżeń budził także stan techniczny ciągnika siodłowego i naczepy. Tarcze hamulcowe przy niektórych kołach obu pojazdów były pęknięte przez cały przekrój lub spękane. W samochodzie ciężarowym przednia szyba była uszkodzona. Oprócz tego kierowca zestawu nie miał ważnych badań lekarskich i psychologicznych oraz wymaganej kwalifikacji zawodowej.

Inspektorzy zatrzymali i skierowali na przenośne wagi również ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą, którym przewożono za dużo podmurówek betonowych do ogrodzeń. Zestaw z ładunkiem ważył 43,7 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Za duża masa ładunku spowodowała też przekroczenia dozwolonych nacisków grupy osi naczepy na drogę o 2,5 t. Naciski wynosiły 26,5 t zamiast przepisowych 24 t.

W obu przypadkach inspektorzy wstrzymali transporty do momentu usunięcia nieprawidłowości. Za stwierdzone usterki w zestawie przewożącym korę drzewną, zatrzymali także dowody rejestracyjne ciągnika siodłowego i naczepy. Wobec przewoźników i załadowców zostaną wszczęte postępowania administracyjne. Grożą im kary pieniężne.

Komentarze naszych czytelników

 • PiS szuka kasy

  2023-01-05 17:41:22

  ***** ***

 • A ten POrch

  2023-01-05 18:05:50

  Od kory to nie mógł 60 t *****

 • lucjan

  2023-01-06 01:01:59

  Do tęczowa RADOSŁAWa MAŁYSAą powyżej.Zmień psychiatrę POmigańcu,bo ciebie i tak nikt nie czyta.Ale TY jesteś Pierd O lnięty.

 • lucjan

  2023-01-06 01:02:28

  Do tęczowa RADOSŁAWa MAŁYSAą powyżej.Zmień psychiatrę POmigańcu,bo ciebie i tak nikt nie czyta.Ale TY jesteś Pierd O lnięty

 • RADOM to PIS +++++

  2023-01-06 01:52:23

  PO ,szpitalu,, na Józefowie (PO/PSL) leczą pijani lekarze.

 • RADOM to PIS +++++

  2023-01-06 01:52:30

  PO ,szpitalu,, na Józefowie (PO/PSL) leczą pijani lekarze

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych