Niedziela 1 października
Danuty, Remigiusza, Romana
RADOM aktualna pogoda

W centrum Kowali powstaje nowe rondo

dm, powiatradomski.pl 2022-08-09 10:14:00

Jak będzie wyglądać nowe rondo na skrzyżowaniu dróg powiatowych w Kowali? Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji inwestycji, prowadzonej przez Powiat Radomski. – Przepraszam za utrudnienia, które będą nam towarzyszyć przez pewien czas, ale sądzę, że efekt końcowy to z powodzeniem zrekompensuje – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Jak zapewnia starosta, przy przebudowie żaden budynek handlowy czy usługowy nie będzie wyburzony, a klienci sklepów będą mieli nadal pełny dostęp do tych obiektów. – Proponuję również, aby w 2023 roku, czyli w 160-lecie Powstania Styczniowego 1863 roku, radni gminy Kowala podjęli inicjatywę, aby w jakiś sposób upamiętnić czyn Powstańców Styczniowych i nadać rondu odpowiednią nazwę, związaną oczywiście z tym wydarzeniem historycznym lub bitwą pod Kowalą – mówi starosta Trelka.

Umowę z firmą Budromost Starachowice podpisano w dniu 25 października 2021 roku. Inwestycja jest realizowana w systemie „projektuj i buduj”, to znaczy, że wykonawca miał opracować projekt, uzyskać wszelkie pozwolenia i decyzje, a następnie wykonać roboty drogowe. W ramach prac powstanie tam rondo o średnicy 35 metrów z pięcioma wlotami, a w jego rejonie na odcinku do 100 metrów zostaną zostaną też przebudowane drogi. Oprócz tego wykonawca zbuduje nową kanalizację deszczową, kanał technologiczny oraz przebuduje istniejące zjazdy oraz oświetlenie drogowe. Zostaną też zainstalowane nowe lampy, doświetlające przejścia dla pieszych.

Wartość inwestycji to ponad 3,2 miliona złotych z budżetu Powiatu Radomskiego. Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych uzyskał na ten cel również dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych Użytkowników Ruchu Drogowego. Z kolei samorząd gminy Kowala przekazał 100 tysięcy złotych na dodatkowe prace, czyli budowę zatoki parkingowej przy szkole oraz miejsc parkingowych przy posterunku Policji. Oficjalny termin zakończenia inwestycji to grudzień 2022 roku.

Priorytetem poprawa bezpieczeństwa

Przypomnijmy, że na skrzyżowaniu w Kowali już od dłuższego czasu dochodziło do wielu wypadków i kolizji. O poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu jako pierwszy wnioskował starosta Waldemar Trelka. Przez wiele lat droga numer 733 znajdowała się w zasobach samorządu województwa mazowieckiego. Zgodnie z przepisami, za jej oznakowanie na skrzyżowaniu z drogami powiatowymi w Kowali odpowiadał zarządca, czyli Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. W październiku 2019 roku ten odcinek drogi numer 733, obejmujący skrzyżowanie w Kowali, został przekazany Powiatowi Radomskiemu na mocy tak zwanej ustawy kaskadowej.

– W ocenie mieszkańców gminy Kowala skrzyżowanie było bardzo niebezpieczne, ale przez całe lata nikomu z władz samorządowych jakoś to nie przeszkadzało. Dopiero, gdy odcinek drogi wojewódzkiej został przekazany powiatowi, nagle pojawiły się głosy „zatroskanych” o stan bezpieczeństwa w tym miejscu. Fakty są takie, że natychmiast po formalnym przekazaniu nam drogi, na mój wniosek Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych zlecił wykonanie audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zależało nam na wprowadzeniu rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo mieszkańców gminy Kowala i wszystkich innych użytkowników dróg w tej okolicy. – mówił wówczas starosta Waldemar Trelka.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych