Wtorek 20 luty
Leona, Ludomiła, Lubomira
RADOM aktualna pogoda

Policja: Zadbajmy o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

dm, KWP 2022-10-29 10:40:00

Przełom października i listopada to czas wzmożonych działań policji, których głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwłaszcza w okresie uroczystości Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. W tym czasie znacząco nasila się ruch przy cmentarzach i w okolicach kościołów, a także na drogach dojazdowych do większych miast. Dlatego też policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem osób podróżujących po drogach woj. mazowieckiego i odwiedzających miejsca spoczynku swoich bliskich.

Czynności podejmowane w tych dniach przez policjantów będą miały przede wszystkim charakter pomocowy w zakresie udzielania wszystkim uczestnikom ruchu drogowego daleko idącego wsparcia, zarówno w przekazie informacyjnym, jak też w bezpiecznym dotarciu do nekropoli i samego poruszania się przy nich.

Policjanci ruchu drogowego wspólnie z żołnierzami Żandarmerii  Wojskowej i funkcjonariuszami Straży Miejskiej będą realizowali czynności mające na celu ograniczenie negatywnych zachowań na drogach, zapewnienie ich użytkownikom bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymanie płynności ruchu.

Funkcjonariusze swoim nadzorem obejmą miejsca, gdzie nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w okolicach cmentarzy i tam gdzie ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. Na bieżąco będą dostosowywać intensywność działań adekwatnie do natężenia ruchu i uwarunkowań drogowych.

W miejscach spowolnienia i utrudnień mundurowi będą ręcznie kierować ruchem. Policjanci "drogówki" będą reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. W służbie będą wykorzystywać nie tylko oznakowane radiowozy, ale także nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory.

W trakcie działań funkcjonariusze będą sprawdzać m.in.:

 • przestrzeganie ograniczeń prędkości na drogach przez kierujących pojazdami,

 • prawidłowego przewożenia pasażerów w pojeździe, tj. korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach,

 • stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów,

 • stosowanie się do zakazu ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton z wyłączeniem autobusów, które obowiązują  w dniach 31 października  w godz. 18:00-22:00 oraz 1 listopada w godz. 8:00-22:00,

 • właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów,

 • stosowanie przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Pamiętać należy, że zmienne warunki pogodowe z jakimi mamy do czynienia o tej porze roku mogą utrudniać prowadzenie pojazdu. Dostosujmy prędkość do panujących warunków drogowych. Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży

Apelujemy, aby w tych dniach korzystać z komunikacji miejskiej, co pozwoli na szybsze dotarcie do nekropoli.

Również piesi powinni pamiętać o bezpiecznym zachowaniu się na drodze zwłaszcza w okolicach cmentarzy. Przechodzenie przez jezdnie powinno odbywać się tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub w wyznaczonych w tym okresie miejscach.
W porze wieczorowo-nocnej poruszając się po drodze poza terenem zabudowanym powinniśmy mieć elementy odblaskowe. To sprawi, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a przez to zwiększy się nasze bezpieczeństwo.

Każdy uczestnik ruchu drogowego musi pamiętać, że w sytuacji kierowania ruchem na drodze przez policjanta, czy żołnierza ŻW należy bezwzględnie stosować się do wydawanych przez nich poleceń.

Bądźmy w tym okresie dla siebie życzliwi i wyrozumiali. Zachowajmy rozwagę i postępujmy w taki sposób, aby wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich domów.

KWP zs. w Radomiu

Komentarze naszych czytelników

 • s.p.ZOO Donek REKLAMÓWKA&SYN

  2022-10-29 20:36:04

  Uwaga.POzłodzieje reklamówki będą wywozić.

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych