Sobota 25 maja
Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
RADOM aktualna pogoda

Podpisano umowę na rozbudowę drogi powiatowej

dm, radompowiat.pl 2022-03-29 15:43:00

Podpisano umowę na kolejną inwestycję Powiatu Radomskiego, czyli rozbudowę drogi powiatowej Iłża - Antoniów wraz z budową ścieżki rowerowej.

Wykonawcą prac na odcinku prawie 4 kilometrów będzie firma Budromost Starachowice, która na prace ma czas do końca sierpnia tego roku. W finansowaniu pomógł samorząd Miasta i Gminy Iłża, który zadeklarował pomoc finansową w wysokości ponad 1,4 miliona złotych. Koszt całej inwestycji to ponad 6,4 miliona złotych.

Zaczyna być tradycją, że pierwsze umowy do których Powiat otrzymuje dofinansowanie z Rządowego Programu Rozbudowy Dróg są podpisywane w marcu. W ubiegłym roku, w dniu 22 marca została podpisana umowa również  z firmą Budromost – Starachowice na rozbudowę drogi powiatowej nr 3505W Jaszowice – Wacławów – Sławno na odcinku długości 4 378,41 m do realizacji której Powiat Radomski otrzymał dofinansowanie w wysokości 60 procent kosztów kwalifikowanych, czyli ponad 2,278 miliona złotych.

W poniedziałek podpisano umowę na realizację przebudowy drogi Iłża – Antoniów na odcinku 3,8 kilometra. Dokonali tego starosta Waldemar Trelka i wicestarosta Krzysztof Kozera w obecności posłów Marka Suskiego oraz Anny Kwiecień, przewodniczącego Rady Powiatu Krzysztofa Murawskiego, a także reprezentantów Miasta i Gminy Iłża, czyli burmistrza Przemysława Burka oraz Agnieszki Okruty, przewodniczącej Rady Miejskiej w Iłży. Spółkę Budromost-Starachowice reprezentowali z kolei prezes Dominik Podsiadło   oraz zastępca prezesa Grzegorz Adamus. Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych reprezentowała zaś dyrektor Joanna Chojnacka.

Współpraca, która owocuje

– Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w to zadanie, panu wicestaroście Krzysztofowi Kozerze, który zabiegał o tę inwestycję oraz panu burmistrzowi i radnym Iłży, którzy zadeklarowali pomoc finansową. Bez tej współpracy nie moglibyśmy wykonać tylu nowych dróg na terenie powiatu – powiedział starosta Waldemar Trelka.

Jak zauważył poseł Marek Suski, rząd aktywnie stymuluje rozwój samorządów, przekazując im wsparcie finansowe na inwestycje, czy to w ramach Funduszu Rozwoju Dróg, czyli obecnego Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, czy też w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych lub innych źródeł.

– Dzięki temu gminy i powiaty mogą szerzej planować inwestycje publiczne, na czym korzystają nie tylko mieszkańcy, ale lokalne firmy, które dostają kolejne kontrakty i mogą rozwijać się oraz zwiększać zatrudnienie – mówił poseł Marek Suski.

Ze ścieżką rowerową

W ramach zadania powstanie m.in. nowa, wzmocniona konstrukcja jezdni oraz poszerzenie jej do szerokości sześciu metrów oraz nowa ścieżka rowerowa lub ciąg pieszo-rowerowy na całym odcinku objętym rozbudową Zostaną również przebudowane skrzyżowania z drogami gminnymi, istniejące zjazdy indywidualne i publiczne, wykonane odwodnienie drogi oraz jej oznakowanie poziome i pionowe. Planowany termin zakończenia prac to 5 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli do  28 sierpnia  2022 roku.

Cała inwestycja, obejmująca odcinek drogi powiatowej o długości 3,8 kilometra jest podzielona na dwa etapy. Etap pierwszy, na odcinku o długości 2,65 kilometra, będzie realizowany w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a etap drugi, na odcinku o długości 1,15 kilometra z pozostałych środków, w tym budżetu powiatu.

Wartość zadania zgodnie z kosztorysem inwestorskim to 9,138 miliona złotych, w tym: I etap – 6,966 miliona, a II etap –  2,171 miliona złotych. Po ogłoszonym na początku tego roku przetargu na wykonawstwo prac wartość zadania znacznie spadła do kwoty 6,494 miliona złotych (w tym: I etap –  4,722 miliona, a II etap – 1,771 miliona złotych.

Dofinansowanie rządowe i samorządowe

Zadanie zostało zgłoszone w 2021 roku do dofinansowania  w ramach   Rządowego Funduszu Rozwoju  Dróg  z terminem realizacji do  końca listopada  2022 roku. Wniosek przeszedł pozytywną ocenę  i  otrzymał dofinansowanie w wysokości 3,380 miliona złotych, czyli 50 procent wartości kosztów kwalifikowanych do  I etapu. Jednocześnie burmistrz Miasta i gminy Iłża zadeklarował pomoc finansową w wysokości  35 procent wkładu własnego Powiatu do inwestycji, czyli 1,446 miliona złotych.

Jednocześnie Powiat Radomki planuje na początku kwietnia, po potwierdzeniu przez wójta gminy Jastrzębia deklaracji udzielenia pomocy finansowej) ogłosić przetarg na realizację kolejnego zadania, które na razie znajduje się na drugiej  pozycji listy rezerwowej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Chodzi o rozbudowę drogi powiatowej Wojciechów- Kozłów – Rajec Szlachecki wraz z budową ścieżki rowerowej na terenie gminy Jastrzębia. Szacunkowa wartość  przebudowy na odcinku długości  ponad  5  kilometrów wynosi ponad 10,7 miliona złotych. Dofinansowanie rządowe wyniesie ponad 5,39 miliona złotych, czyli 50 procent kosztów zadania.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych