Grupa K9 to połączenie siły ludzkiego doświadczenia i zmysłów zwierząt – obecnie liczy 7 żołnierzy i jednego certyfikowanego psa ratowniczego. Docelowo zespół ma powiększyć się do 16 osób i 6 psów.
Człowiek i pies – jeden zespół, jedno zadanie
Aira – suczka rasy owczarek holenderski – to pierwszy czworonożny pełnoprawny członek zespołu. Zdała egzamin klasy „0” w Ośrodku Szkolenia Specjalistycznego w Kuźni Raciborskiej, przeszła też pomyślnie badania w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, a tym samym oficjalnie dołączyła do Grupy. Na tej podstawie Dowódca 6MBOT podpisał z opiekunem psa kontrakt na wykorzystanie go w służbie RP.
– K9 to nie jest chwilowy projekt – to nowy kierunek rozwoju naszych zdolności. To także odpowiedź na realne potrzeby, jakie stawia współczesne pole walki i sytuacje kryzysowe. Zadaniem Grupy jest szybka reakcja, skuteczność i ratowanie ludzkiego życia – powiedział pułkownik Witold Bubak, dowódca 6MBOT.
Każdy pies służbowy w Grupie K9 po zakontraktowaniu i przejściu szkolenia podstawowego z przewodnikiem otrzymuje stopień wojskowy – od szeregowego do sierżanta. Aira ma odbyć to szkolenie jeszcze w tym roku. Następnym krokiem będzie przystąpienie do egzaminu klasy „1”, który da możliwość wykorzystania psa w realnej akcji poszukiwawczej.
– Grupa K9 powstała z potrzeby wsparcia lokalnych służb ratowniczych w poszukiwaniach osób zaginionych oraz z myślą o działaniach wojskowych w sytuacji zagrożenia. To ogromna odpowiedzialność, ale też powód do dumy – mówi kpr. Anna, koordynatorka Grupy K9 w 6MBOT. – W naszej grupie pies nie jest tylko narzędziem – to partner w służbie, a przewodnik to nie tylko szkoleniowiec, ale przede wszystkim opiekun i towarzysz. W każdej sytuacji jesteśmy zespołem i to od naszej współpracy zależy powodzenie akcji.
Działania wojenne? Katastrofy? Oni będą na miejscu pierwsi
Codzienna praca zespołu to intensywne szkolenia i doskonalenie umiejętności na różnorodnym terenie – w lasach, górach czy terenach zurbanizowanych. Grupa utrzymuje stałą gotowość operacyjną by w każdej chwili móc wesprzeć policję, straż pożarną czy inne służby ratunkowe, a tym samym udowodnić jak skuteczne może być połączenie żołnierskiego wyszkolenia i psiego instynktu. Żołnierze rozwijają swoje kwalifikacje etatowe jako analitycy, planiści, nawigatorzy i przewodnicy psów.
Projekt K9 w Wojskach Obrony Terytorialnej został formalnie uruchomiony w 2021 roku. Do końca 2025 roku planowane jest utworzenie 20 certyfikowanych grup w całym kraju. 6 Mazowiecka Brygada OT jest jedną z pierwszych, które z sukcesem wdrożyły ten program, udowadniając, że nowoczesne wojsko to nie tylko sprzęt i technologia, ale też ludzie i ich niezwykli, czworonożni partnerzy.