Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Nowy odcinek drogi powiatowej

dm, powiatradomski.pl 2023-04-24 12:58:00

Za nami uroczyste otwarcie drogi powiatowej na odcinku z Przytyka do Studzienic. Przebudowa kosztowała ponad 12,3 miliona złotych. Nowy odcinek, bezpieczny dla kierowców i co najważniejsze również pieszych, ma długość 2870 metrów.

Rozbudowa drogi powiatowej Przytyk – Kożuchów – droga krajowa numer 48 na długości około 2,8 kilometra kosztowała w sumie prawie 12,4 miliona złotych. Powiat otrzymał dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej w wysokości 6,3 miliona złotych. Pomocy finansowej udzieliła również gmina Przytyk, która na ten cel przeznaczyła 2,13 mln zł.

Czekali od wielu lat

Jadwiga Budzik jest sołtysem wsi Podgajek od wielu lat. Nie kryje radości, że mieszkańcy mogą wreszcie korzystać z nowoczesnej i bezpiecznej drogi.

– Czekaliśmy na to kilkanaście lat. Jesteśmy bardzo wdzięczni władzom powiatu i gminy, za to, że wreszcie udało się to zrealizować. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Mamy teraz bezpieczne dojście z chodnikami do boiska Orlik, co jest niezwykle ważne dla nauczycieli i uczniów. Życzę wszystkim bezpiecznej podróży po tym odcinku – mówiła Jadwiga Budzik.

W ramach rozbudowy jezdnię poszerzono do sześciu metrów. Wybudowano 850 metrów chodnika, zabezpieczono skarpy w okolicach kościoła poprzez wykonanie muru oporowego. Zostały również przebudowane skrzyżowania z gminnymi drogami, a także powstało nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Ponad 15 milionów na drogi w gminie Przytyk

– Na drogi w gminie Przytyk powiat przeznaczył już ponad 15 milionów złotych, a dochodzą do tego również środki na remonty dróg czy wypłata odszkodowań za przejęte grunty, jak również regulacja stanów prawnych dróg. Łącznie w latach 2019 – 2022  wydaliśmy na te cele prawie 24 mln zł. Najnowszą, tegoroczną inwestycją powiatu w gminie Przytyk ma być rozbudowa mostu przez rzekę Wiązownica w miejscowości Słowików wraz z rozbudową drogi powiatowej na odcinku o długości ponad 2 kilometrów. W budżecie powiatu mamy już środki własne w wysokości 7 milionów złotych, będziemy też aplikować o kolejne 7 milionów do rezerwy budżetu państwa – zapowiedział Waldemar Trelka, starosta radomski.

Zaangażowanie parlamentarzystów

Podziękowania za zaangażowanie w powstanie tej drogi otrzymali obecni podczas uroczystości: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, poseł Marek Suski, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, a także wójt gminy Przytyk Dariusz Wołczyński.

– Polska bardzo się zmienia: z dziurawych dróg na wygodne szosy, a patrząc na Powiat Radomski, to wszystko wykonywane jest w terminach, nie drożej niż zakładają kosztorysy. Te drogi powstają szybko, bezproblemowo, czego serdecznie gratuluję panu staroście – mówił poseł Marek Suski.

Dla marszałka Stanisława Karczewskiego ta inwestycja ma szczególne znaczenie, bo sam jest mieszkańcem gminy Przytyk.

– Występuję tu nie tylko jako polityk i parlamentarzysta, ale też jako mieszkaniec i codzienny użytkownik tej drogi. Powiem szczerze, że bardzo się cieszę, bo ten odcinek był już mocno zniszczony, dziurawy i teraz będzie o wiele bezpieczniej. Jako polityk jestem pod wielkim wrażeniem tego, co dzieje się w Powiecie Radomskim, bo tylu inwestycji już dawno nie było. Podziwiam aktywność i skuteczność pana starosty – mówił Stanisław Karczewski.

– O chodnik przy drodze powiatowej do boiska Orlik zabiegaliśmy od dawna, bo obiekt ten powstał jeszcze w 2012 roku. W okresach letnich młodzież wraz z nauczycielami przemieszczała się w niebezpiecznych warunkach. Teraz jest bezpiecznie. Za chwilę kolejne inwestycje w kierunku Słowikowa. Naszym marzeniem jest ścieżka rowerowa w kierunku zalewu Jagodno. Skąd pan starosta bierze na to wszystko pieniądze? Nie wiem, ale podziwiam skuteczność i dziękuję, że nasza gmina jest dostrzegana przez władze i radnych powiatu – mówił wójt gminy Przytyk Dariusz Wołczyński.

Radni, sołtysi i goście

W otwarciu drogi brali udział radni Powiatu Radomskiego: Krzysztof Murawski, Przewodniczący Rady Powiatu, Roman Frąk, członek Zarządu Powiatu oraz Anna Rogulska i Adam Gibała.

Wśród przedstawicieli gminy Przytyk nie zabrakło też Katarzyny Wencel, zastępczyni wójta oraz Krzysztofa Wlazły, przewodniczącego Rady Gminy wraz z radnymi z miejscowości Przytyk, Podgajek, Studziennice i Mścichów – Maksymilianów, czyli: Roberta Bieniasa, Marka Kościowskiego, Zdzisława Janowskiego, Nikodema Jędrzejewskiego, Barbarę Barszcz i Roberta Dyganta, a także sołtysów tych miejscowości, czyli Elżbiety Zaręby, Jadwigi Budzik, Eweliny Stawczyk i Roberta Dyganta.

Wykonawcę prac, spółki Strabag reprezentowali: Małgorzata Jędryszek, dyrektor finansowa Oddziału oraz Grzegorz Sarnecki, dyrektor techniczny Oddziału wraz z kierownikiem budowy Zbigniewem Jesionką. Nie zabrakło też kadry technicznej, czyli Joanny Chojnackiej, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych, Wiesława Pachniewskiego, kierownika obwodu drogowego w Siczkach, a także Bartłomieja Michalca, inspektora nadzoru inwestorskiego.

Komentarze naszych czytelników

 • złom

  2023-04-24 10:00:01

  czyli można pędzić aż niebieski dym będziesz szedł 

 • Uczciwy.

  2023-04-24 10:03:50

  Tylko PIS.

 • der

  2023-04-24 10:25:27

  A kiedy skończą gruntowe w Radomiu?

 • Czy to robił?

  2023-05-04 16:14:30

  Artex ten co 100 m Torfową prawie rok robił.

  Wicia Ficia i Pucia z MZDIK funfel?

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych