Sobota 26 lipca
Anny, Mirosławy, Grażyny

Lekka piechota szkoliła się... w wodzie!

cir, WOT 2025-07-24 11:30:00

Przeprawa linowa, zajęcia z zakresu sytuacji kryzysowych... Żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu w ramach ostatnich szkoleń rotacyjnych wzięli udział w zajęciach na zbiornikach wodnych. To istotny element wyszkolenia żołnierzy na czas wystąpienia niespodziewanych zdarzeń.  

Na wypadek powodzi...  

Terytorialsi niejednokrotnie uczestniczyli w działaniach przeciwkryzysowych, również związanych z powodziami czy podtopieniami. Tylko w ubiegłym roku żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w działaniach w dotkniętej powodzią Kotlinie Kłodzkiej, ale również nieśli pomoc poszkodowanym w wyniku podtopień w Wyszkowie. Właśnie dlatego zdobywanie, doskonalenie i poszerzanie wiedzy w tym kierunku jest jednym z wielu istotnych elementów planu szkoleń żołnierzy.  

W ostatnim czasie terytorialsi 622 kompanii lekkiej piechoty uczestniczyli w szkoleniu z zakresu przygotowania i prowadzenia akcji ratowniczych. Wśród tematów zajęć znalazły się również prowadzenie działań poszukiwawczych czy działania ratownicze we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Żołnierze zapoznali się z elementami ratownictwa wodnego, w tym podejmowania osób z wody - w mundurze z bronią oraz ekwipunkiem. Dodatkowo, etatowi radiotelefoniści doskonalili obsługę radiostacji 9211 i nadanie meldunku MEDAVAC. Natomiast ratownicy – we współdziałaniu z WOPR - szkolili się z zakresu udzielania pierwszej pomocy i ewakuacji osób poszkodowanych z miejsc niebezpiecznych.  

Celem tego typu zajęć jest doskonalenie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych we współpracy z innymi służbami, w tym przypadku z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym - wyjaśnia por. Piotr - dowódca 622 kompanii i dodaje: - Chodzi również o budowę zaufania i kontakt z lokalną społecznością w Stałym Rejonie Odpowiedzialności, czyli obszarze, za który w przypadku kryzysu odpowiada cały Batalion, więc również nasza kompania. Tego typu szkolenia są również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy służbami. 

Zajęcia odbyły się na terenie Zalewu Domaniowskiego.  

Na drugi brzeg... po linie! 

Natomiast nad rzeką Radomką w gminie Jedlińsk żołnierze 621 kompanii lekkiej piechoty podnosili swoje kwalifikacje w zakresie zielonej taktyki i pokonywania przeszkód wodnych. Umiejętności prowadzenia działań w zalesionych obszarach, które dominują w polskim krajobrazie są kluczowe dla skutecznej obrony terytorialnej.  

W symulowanych scenariuszach terytorialsi ćwiczyli procedury zatrzymywania podejrzanych osób i przeszukiwania terenu. Intensywne szkolenie objęło także naukę topografii oraz zajęcia z łączności. Czytanie map i orientacja w terenie przygotowują żołnierzy do działania w różnych sytuacjach i trudnych warunkach, a skuteczna komunikacja — zarówno tradycyjna, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii — gwarantuje, że rozkazy dotrą na czas, a zaplanowane operacje będą przebiegać bez zakłóceń. Jednak prawdziwym sprawdzianem szybkiego reagowania i manewrowania w trudnych terenowych warunkach była przeprawa linowa przez Radomkę, która stanowiła jeden z bardziej widowiskowych elementów szkolenia. 

Dyscyplina, praca zespołowa i zdolność adaptacji żołnierzy do trudnych warunków są kluczowe dla naszej skuteczności operacyjnej. Dzisiejsze zajęcia wzmacniają moją pewność, że nasz wysiłek szkoleniowy uzyskuje wymierne, pozytywne efekty – podsumowuje por. Milena - dowódca 621 kompanii lekkiej piechoty.  

Zarówno 621, jak i 622 klp wchodzą w skład stacjonującego w Radomiu 62 Batalionu Lekkiej Piechoty. 

- Biegłość i determinacja, jaką wykazują żołnierze w tych ćwiczeniach, są wzorowe. Ich zdolność do wykonywania skomplikowanych manewrów, świadczy o ich gotowości do stawienia czoła każdemu wyzwaniu – podsumowuje dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, podpułkownik Artur Wasilewski. 

Szkolenie rotacyjne to rodzaj służby żołnierza pełniącego TSW w terminach i miejscach określonych przez dowódcę jednostki wojskowej - zazwyczaj realizowane jest w weekendy. Natomiast raz każdy żołnierz zobowiązany jest do udziału w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, które w istotny sposób urealnia całokształt szkolenia i pozytywnie wpływa na zgranie pododdziału. Taka forma szkolenia umożliwia przeprowadzenie zajęć w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywiste odległości czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap