Poniedziałek 26 luty
Aleksandra, Mirosława, Dionizego
RADOM aktualna pogoda

Kultura za złotówkę także w 2024 roku

dm, mazovia.pl 2024-01-07 08:55:01

Samorząd Mazowsza kontynuuje akcję „Kulturalna szkoła na Mazowszu” oraz Program N. Dzięki temu także w tym roku dzieci z „zerówek”, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z oferty marszałkowskich instytucji kultury za symboliczną złotówkę.

„Kulturalna szkoła na Mazowszu” to inicjatywa samorządu województwa mazowieckiego, w ramach której dzieci z „zerówek” oraz uczniowie mazowieckich szkół mogą odwiedzić marszałkowskie instytucje kultury za złotówkę.

– Rozwijamy naszą akcję. Początkowo mogli korzystać z niej uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Później do tej grupie dołączyli najmłodsi. Dzięki temu udało nam się zachęcić dzieci i młodych ludzi do wizyty w teatrze lub muzeum. Podobny program skierowaliśmy do osób z niepełnosprawnościami. Tylko w pierwszych miesiącach jego działania z tej oferty skorzystało ponad tysiąc osób – przypomina marszałek Adam Struzik.

Mazowieckie instytucje kultury mają ciekawą i różnorodną ofertę.

 Bilety wstępu za 1 zł powodują, że cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wycieczek szkolnych. Dzięki programowi „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, zlikwidowaliśmy barierę finansową i umożliwiliśmy uczniom i ich opiekunom łatwy dostęp do kultury i dziedzictwa narodowego – podsumowuje pomysłodawca i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Z kolei „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu” – program samorządu województwa znany jako Program N ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty instytucji kultury, zwiększając ich udział w życiu społecznym. Program został przygotowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Departamentem Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

– Nasze instytucje kultury są otwarte na wszystkich. Ten program przełamuje barierę finansową, motywuje do wyjścia z domu, do czerpania z kultury, ale też pozwala instytucjom, które bardzo starają się dbać o dostępność swojej oferty, na uczenie się, jak ją zwiększać z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami

– podkreśla członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Kto może skorzystać z programów?

Akcja jest skierowana do uczniów szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia i szkół artystycznych oraz dzieci objętych rocznym przygotowaniem przedszkolnym w przedszkolu, oddziale przedszkolnym czy w szkole podstawowej. By móc skorzystać z „promocyjnej” ceny, szkoła powinna wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury.

Z biletu za złotówkę mogą korzystać również osoby z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności oraz osoby im towarzyszące. Aby osoba z niepełnosprawnościami mogła skorzystać z programu, powinna okazać ważną legitymację osoby niepełnosprawnej oraz złożyć oświadczenie wg wzoru o zamieszkaniu na terenie województwa mazowieckiego (warunek dotyczy osoby z niepełnosprawnościami i opiekuna).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie samorządu województwaMazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz każdej z instytucji.

Szeroka oferta

Do wyboru jest oferta 28 instytucji kultury prowadzonych przez samorząd Mazowsza. Wśród nich są zarówno instytucje teatralne i widowiskowe (np. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach czy Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku), skanseny (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), a także muzea (np. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie czy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie).

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych