Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Kierowcy quadów niszczą lasy w regionie radomskim

dm, warszawa.tvp.pl 2022-05-04 15:37:00

Są takie osoby, które za nic mają sobie przyrodę. Niszczą rośliny, płoszą zwierzęta i rozjeżdżają torfowiska. Kierowcy quadów... i nie tylko to wciąż poważny problem w regionie radomskim. Leśnicy apelują o nie łamanie zasad i jednocześnie ostrzegają, że świadome wykroczenie wiąże się z wysokimi karami.

Motocrossowcy pojawią się w lasach wraz z nadejściem wiosny. Pomimo zakazów i próśb jeżdżą po leśnych ścieżkach, często nie zdając sobie sprawy, jak źle wpływa na środowisko. - Jest problem z quadami, z crossami, które rozjeżdżają lasy, rozjeżdżają tą ściółkę, gdzie występują bardzo często chronione gatunki - powiedział Hubert Ogar, specjalista służby leśnej z Nadleśnictwa Radom.

W ubiegłym sezonie leśnicy regionu radomskiego odnotowali 160 takich przypadków. Zniszczone drogi i trudny do zniesienia jest hałas - to uciążliwość dla zwierząt, służb leśnych i turystów, a zdewastowane tereny długo się odbudowują. Sprawcy mimo, że często zdejmują tablice rejestracyjne i zakładają kominiarki, to nie są bezkarni. - Patrolujemy lasy, rozkładamy kamery, więc cały czas jest ten nadzór, nie tylko w ciągu dnia, ale wieczorami i w święta również - dodał Hubert Ogar.

Za jazdę crossem czy quadem po lesie można otrzymać 500 zł mandatu, a nawet trafić przed sąd.

Komentarze naszych czytelników

 • Igo

  2022-05-04 14:36:43

  Molendy koło Garbatki, obszar Natura 2000, standard bezkarności i bezczelności !

 • lucjan

  2022-05-04 21:06:16

  a jak pis niszczy lasy przez bandycką wycinkę 

 • Gosia

  2022-05-07 20:36:20

  Mandat 500 zł nie odstrasza. Mandat za nieuprawniony wjazd do lasu quadem lub motocyklem to powinno być 3000 zł lub więcej.

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych