Wtorek 25 czerwca
Łucji, Wilhelma, Albrechta
RADOM aktualna pogoda

KGW, młodzieżowa rada i orkiestry ze wsparciem Mazowsza

dm, mazovia.pl 2023-09-28 13:35:00

Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa mazowieckiego koła gospodyń wiejskich i organizacje pozarządowe z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego dostaną prawie 1,7 mln zł na realizację 249 inicjatyw. Wsparcie otrzymają też 3 orkiestry dęte z powiatu grójeckiego oraz gmina Wieniawa na utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy. Z beneficjentami spotkali się wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz radni województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak i Tomasz Śmietanka.

25 tys. zł na utworzenie młodzieżowej rady gminy

Program „Mazowsze dla młodzieży” to inicjatywa, która wspiera realizację projektów edukacyjnych, społecznych czy rozwijających kompetencje młodzieżowych rad z regionu. O wsparcie mogły ubiegać się gminy, powiaty i dzielnice Warszawy, w których strukturach już działają rady młodzieżowe, ale także te, które planują w tym roku taką powołać. Środki można było pozyskać m.in. na organizowanie szkoleń z zakresu edukacji obywatelskiej, warsztatów rozwijających u młodzieży kompetencje merytoryczne, społeczne i przywódcze, inicjatywy zgłoszone przez rady młodzieżowe.

Program cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego przeprowadzono nabór uzupełniający. W jego efekcie wybrano 14 dodatkowych projektów na łączną kwotę ponad 280 tys. zł. Finalnie w tegorocznej edycji programu wyłoniono w sumie 57 inicjatyw na ponad 1,1 mln zł. Wśród beneficjentów z subregionu radomskiego jest również gmina Wieniawa, która na utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy otrzymała z budżetu województwa mazowieckiego 25 tys. zł.

Prawie 1,7 mln zł na działalność kół gospodyń wiejskich

Dzięki dofinansowaniu samorządu Mazowsza koła gospodyń wiejskich i organizacje pozarządowe z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego zakupią sprzęt gastronomiczny, stroje ludowe, nagłośnienie czy zorganizują pikniki integracyjne. – Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego koła gospodyń wiejskich i organizacje pozarządowe mogą zarówno zakupić niezbędne wyposażenie, jak i zorganizować wydarzenia mające zaktywizować mieszkańców obszarów wiejskich, a także ich integrować podczas wspólnego spędzania czasu. W tym roku z takiego wsparcia skorzysta 1039 beneficjentów z całego Mazowsza. Na ten cel przeznaczyliśmy ponad 6,8 mln zł – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Organizacje pozarządowe wspierające rozwój gospodyń aktywnych społecznie, w tym koła gospodyń wiejskich, mogły zgłosić po jednej inicjatywie. Maksymalna kwota dofinansowania jednego zadania to 7 tys. zł. – Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył prawie 1,7 mln zł na realizację 249 inwestycji zgłoszonych przez koła gospodyń wiejskich i organizacje pozarządowe z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego. Dzięki temu uda się zorganizować pikniki plenerowe i warsztaty czy zakupić niezbędny sprzęt kuchenny oraz stroje ludowe – zaznacza radny województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

Ponad 140 tys. zł dla orkiestr z powiatu grójeckiego

3 orkiestry z powiatu grójeckiego otrzymają wsparcie samorządu Mazowsza na zakup instrumentów muzycznych. To efekt programu samorządu województwa mazowieckiego „Mazowsze dla orkiestr”. Jego celem jest zakup instrumentów muzycznych dla orkiestr z województwa mazowieckiego. – Do pierwszej edycji programu wpłynęło 65 zgłoszeń, z których komisja konkursowa wyłoniła 33 orkiestry. Otrzymają one w sumie ponad 1,5 mln zł wsparcia z budżetu Mazowsza na zakup instrumentów. Z tej puli 144 tys. zł trafi do 3 orkiestr z powiatu grójeckiego  mówi radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych