Piątek 2 maja
Zygmunta, Atanazego, Anatola

Innowacyjne technologie w zakresie zagospodarowania odpadów

kt, UMWM 2012-08-21 09:59:00

 Zimna plazma i termiczne przetwarzanie paliw trudnych – to niektóre nowatorskie metody gospodarowania odpadami. Czy warto w nie inwestować? Czy są konkurencyjne wobec dotychczasowych technologii? Na te pytania odpowiadali uczestnicy konferencji zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w  Warszawie.

Fot. Łukasz Welenc (UMWM)

Na początku tego roku znowelizowana została ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tzw. ustawa śmieciowa). Wprowadziła ona wiele zmian do systemu gospodarki odpadami w Polsce – od 1 lipca 2013 r. samorządy gmin będą odpowiedzialne za budowę i prawidłowe funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami na administrowanym przez siebie obszarze.

Zmiany krajowych przepisów związane są przede wszystkim z koniecznością osiągnięcia przez Polskę określonych norm unijnych, zwłaszcza w zakresie poziomów odzysku i recyklingu, ale też ograniczenia odpadów trafiających na składowiska.

Aby wesprzeć samorządy gminne, zarząd województwa zorganizował konferencję poświęconą innowacyjnym technologiom w zakresie zagospodarowania odpadów. Nowatorskie rozwiązania zaprezentowali naukowcy i specjaliści w dziedzinie unieszkodliwiania odpadów metodą tzw. zimnej plazmy, technologią opracowaną przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Należy ona do grupy metod termicznych, ale nie jest spalaniem. Jest czysta w rozumieniu przepisów obowiązujących na terenie UE i bardzo efektywna ekonomicznie.

Swoje rozwiązanie zaprezentował m.in. Andrzej Bartoszkiewicz – twórca autorskiego sytemu EKO AB, czyli alternatywnego sposobu prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, polegającej na odbiorze i segregacji odpadów komunalnych z osiedli mieszkaniowych i pozwalającego na odzyskiwanie do 80 proc. odpadów komunalnych.

Marszałek Adam Struzik, kierując słowo do uczestników, podkreślił, że nie wystarczy budowa samych spalarni, zakładów mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów czy też nowych składowisk. Potrzebna jest całkowita zmiana sposobu myślenia o odpadach i metodach postępowania z nimi, a także edukacja społeczeństwa w tym zakresie. Zwrócił też uwagę, że selektywna zbiórka odpadów w Polsce to w dalszym ciągu najsłabsze ogniwo w gospodarce odpadowej. Według danych statystycznych ze strumienia odpadów komunalnych pozyskuje się jedynie około 8% tworzyw sztucznych.

Marszałek, mając na  uwadze skalę problemu, z jakim przyjdzie zmierzyć się województwu w kwestii zagospodarowania odpadów komunalnych i spełnienia norm UE, wyraził nadzieję, że spotkanie przyniesie wymierne efekty.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap