Fundatorem i pomysłodawcą mozaiki jest parafia Matki Bożej Ostrobramskiej ze Skarżyska Kamiennej, której proboszczem jest ks. prałat Jerzy Karbownik. Wykonawcą natomiast radomska plastyczka Beata Kępa.
- Starałam się wiernie odtworzyć szczegóły, aby to był faktycznie wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej. Mozaika powstała w technice ceramicznej. Składa się z kilku tysięcy elementów - mówi Beata Kępa.
Kafle ceramiczne były specjalnie zamawiane i ręcznie wypalane na potrzeby tego projektu. Mozaika zajmująca powierzchnię trzech metrów kwadratowych powstawała przez trzy miesiące.
Cmentarz katolicki położony przy ul. Limanowskiego jest najstarszym cmentarzem radomskim. W 2012 roku obchodził jubileusz 200-lecia swojego istnienia. Obecnie cmentarzem zarządza Parafia św. Wacława w Radomiu. Na cmentarzu znajduje się około 28,5 tys. grobów. Są tutaj pochowani m.in. malarz batalista Józef Brandt i doktor Ludwik Przybyłko uznawany za twórcę polskiej szkoły kardiochirurgii.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Zobacz nową mozaikę na cmentarzu przy ul. Limanowskiego
W najbliższych dniach radomskie nekropolie odwiedzą tysiące osób. Wybierając się na cmentarz przy ul. Limanowskiego warto zajrzeć do XIX-wiecznej kaplicy, znajdującej się w zabytkowym budynku dawnej dzwonnicy. W tym miejscu pochówku biskupów radomskich niedawno powstała nowa mozaika przedstawiająca Matkę Boską Ostrobramską.

Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu
Dodaj komentarz
Przeczytaj też:

''Sondowanie pola literackiego''. 10 lat Nagrody Gombrowicza
![Mieszkańcy Radomia świętowali z 6MBOT [ZDJĘCIA]](./zarzadzanie/uploads//artykuly/artykuly/2025/05/58173/3fc776932de81393ab8038a2662ffb0d-310-180.jpeg)
Mieszkańcy Radomia świętowali z 6MBOT [ZDJĘCIA]

Ratownicy medyczni uczyli się technik samoobrony

Bez hamulców - jazda bez trzymanki

ZUS: do 20 maja czas na rozliczenie składki zdrowotnej
