Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Znamy projekt budżetu Radomia na 2024 rok

dm, UM Radom 2023-11-14 16:03:00

Gotowy jest projekt przyszłorocznego budżetu Radomia. – To budżet nowej nadziei. Nadziei na przywrócenie samorządom właściwej rangi i ich roli w polskim ustroju. Nadziei, za którą zagłosowali Polacy w wyborach 15 października – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Prezydent przyznaje, że przygotowany projekt budżetu miasta na 2024 rok odzwierciedla jeszcze skutki dotychczasowej polityki państwa takie jak zbyt niskie wpływy z tytułu podatku od osób fizycznych i niewystarczająca subwencja oświatowe, przy jednoczesnym wzroście kosztów, które muszą ponosić samorządy. – Wszyscy mamy jednak nadzieję, że w ciągu roku stopniowo będą się zmieniały kwoty zapisane w naszym budżecie, co umożliwi jak najlepszą realizację zadań na rzecz mieszkańców Radomia. Liczę, że politykę „tekturowych czeków” zastąpi stabilny system finansowania samorządów – podkreśla prezydent.

Zgodnie z przygotowanym projektem budżetu, dochody miasta mają wynieść 1 mld 553 mln zł, a wydatki 1 mld 710 mln zł. Deficyt wyniesie 156,7 mln zł, a nadwyżka operacyjna, czyli różnica pomiędzy dochodami i wydatkami bieżącymi – 15 mln zł.

Inwestycje pochłoną 236,5 mln zł. To stanowi 13,8 proc. wszystkich wydatków. Jest to kwota o 93 mln zł wyższa niż planowano na rok bieżący. Wśród największych inwestycji jest kontynuacja budowy wiaduktu w ciągu ul. Żeromskiego oraz trasy N-S, a także: rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, budowa bloku z mieszkaniami na wynajem, budowa kolejnego żłobka i rozpoczęcie prac związanych z dokończeniem budowy stadionu przy ul. Struga 63. W 2024 roku będzie kontynuowany Radomski Program Drogowy i Radomski Program Chodnikowy. W planach jest też przebudowa niebezpiecznych skrzyżowań, realizacja kolejnych „czynówek” i budowa ścieżek rowerowych. Wśród inwestycji oświatowych jest m.in. budowa sali do gimnastyki korekcyjnej w X Liceum Ogólnokształcącym, rozbudowa Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych, budowa boisk przy PSP nr 7 oraz PSP nr 17 oraz budowa placu zabaw przy PSP nr 12. Plan inwestycyjny obejmuje też m.in. przebudowę i modernizację oraz zakup sprzętu dla szpitala, utworzenie Centrum Opiekuńczo-Wychowawczego oraz rozbudowę części parku na os. Gołębiów II. Miasto w dalszym ciągu będzie też zabiegać o pieniądze na przebudowę ulicy Wolanowskiej, na przebudowę Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, rewitalizację parku im. J. Ruzika i przebudowę skweru ks. Z. Domagały. Chce również pozyskać unijne fundusze m.in. na park kulturowy, przebudowę płyty Rynku czy przebudowę fontann na ul. Żeromskiego.

Projektem budżetu Rada Miejska zajmie się 18 grudnia.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych