Sobota 13 lipca
Irwina, Margarety, Sary
RADOM aktualna pogoda

Za nimi rok w 62. blp

dm, WOT 2022-09-27 15:19:00

Marsz kondycyjny szczytami bieszczadzkich gór, zawody użyteczno-bojowe, ćwiczenia z WOPR - to tylko niektóre z elementów szkolenia zintegrowanego, które zostały przygotowane dla żołnierzy 62 Batalionu Lekkiej Piechoty z Radomia.

Żołnierze 623 kompanii z Radomia właśnie zakończyli dwutygodniowe szkolenie zintegrowane - podsumowujące pierwszy etap szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej.  

Intensywne szkolenie radomskich terytorialsów 

W ramach zgrupowania żołnierze brali udział m.in. w szkoleniu z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, gdzie doskonalili m.in. udzielania pierwszej pomocy osobie tonącej.  

Kolejnym wymagającym etapem szkolenia był marsz na orientację. Dowódcy grup otrzymali mapę, którą wykorzystywali do wyznaczenia i pokonania trasy do punktu kontrolnego. Swoją siłę i wytrwałość żołnierze musieli wykazać podczas pokonania toru taktycznego, gdzie na żołnierzy czekało wiele zadań do wykonania. Wśród nich transport kłody, ewakuacja samochodu terenowego, czołganie. Żołnierze przetrenowali również procedury łączności w sieci radiowej. 

Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem było szkolenie z zakresu medycyny pola walki. Żołnierze 62 batalionu lekkiej piechoty doskonalili się przede wszystkim w udzieleniu pomocy rannemu na polu walki, jego ewakuacji oraz wzywaniu transportu medycznego (meldunek MEDEVAC). 

Zwieńczeniem wymagającego szkolenia był górski marsz kondycyjny. Żołnierze z Radomia pokonali 18-kilometrowy bieszczadzki szlak walcząc z czasem i swoimi słabościami. Celem zajęć była poprawa sprawności fizycznej żołnierzy oraz wzmocnienie ich wytrzymałości psychicznej w czasie długiego marszu. Dodatkowym utrudnieniem dla pododdziałów były trudne warunki na szlakach, ale pozwoliło to na doszlifowanie umiejętności poruszania się w grzęzistym i śliskim terenie. Założony przez dowódców cel został osiągnięty, a terytorialsi wrócili do Radomia naładowani pozytywną energią. 

Po pierwszym roku 

Szkolenie zintegrowane jest jedną z form szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Terytorialsi realizują je w ramach szkolenia poligonowego, poprzez które w formie praktycznej doskonalą swoje umiejętności indywidualne, specjalistyczne oraz zespołowe. Każdy żołnierz WOT raz w roku jest zobowiązany odbyć 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Ma ono na celu podsumowanie i usystematyzowanie nabytej wiedzy, którą żołnierze pozyskali w toku szkolenia na danym etapie. Dodatkowo szkolenie zintegrowane daje możliwości przeprowadzenia strzelania o zróżnicowanym stopniu trudności i złożoności. Ponadto zastosowana po raz pierwszy forma szkolenia pododdziałów w stałych rejonach odpowiedzialności w istotny sposób je urealnia i bardzo pozytywnie wpływa na zgranie żołnierzy i podwyższanie zdolności wsparcia lokalnej społeczności. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych