Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Radomskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

dm, UM Radom 2023-05-03 17:26:00

W Radomiu, z udziałem m.in. parlamentarzystów, władz miasta, służb mundurowych oraz organizacji społecznych odbyły się uroczystości z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W kościele garnizonowym została odprawiona uroczysta msza święta polowa, po której m.in. został odczytany Apel Pamięci, a uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Oficjalne uroczystości poprzedził tradycyjny Bieg Konstytucji 3 Maja.

autor: UM Radom

- Obchodząc kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z dumą przypominamy, że była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie - po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Niosła ona nadzieję na przemiany, a przede wszystkim była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności Rzeczypospolitej. Konstytucja 3 Maja przez wieki była i na zawsze powinna pozostać dla nas wszystkich wzorem myślenia o odpowiedzialności za państwo i troski o dobro wspólne. Jej przesłanie to stojący przed każdym z nas obowiązek pilnowania wolności, o którą musimy się troszczyć każdego dnia. To jednocześnie obowiązek przestrzegania postanowień uchwalanych przez nas samych, w tym takich standardów jak wolność słowa, swobody obywatelskie czy trójpodział władzy. To fundamenty państwa wolnego, praworządnego i chroniącego obywateli przed wszelkimi ideologiami, mogącymi naruszać ludzką godność - mówiła podczas uroczystości wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Oficjalne uroczystości poprzedził tradycyjny Bieg Konstytucji 3 Maja. Wzięło w nim udział prawie 400 zawodników. Trasę o długości 5 km najszybciej pokonał Mateusz Kaczor z Optimy Radom.

Galeria zdjęć

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych