Środa 19 czerwca
Gerwazego, Protazego, Borzysława
RADOM aktualna pogoda

Przetarg na projekt Parku Kulturowego ogłoszony

dm, UM Radom 2022-03-27 11:55:00

Urząd Miejski ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej Parku Kulturowego Stary Radom. Ma on powstać na terenie między ulicami: Maratońską, Dębową, Piotrówka, Floriana, Odrzańską i Garbarską. Na realizację samej inwestycji miasto chce pozyskać pieniądze unijne.

autor: UM Radom

Koncepcja zakłada stworzenie atrakcyjnej, otwartej widokowo przestrzeni parku kulturowego, pokazującej początki osadnictwa na terenie Radomia, powiązanej z edukacją ekologiczną. – To bardzo cenny dla nas teren, który ma ogromną wartość historyczną i wiele walorów przyrodniczych. Chcemy to wykorzystać, by stworzyć atrakcyjne miejsce do wypoczynku i rekreacji łączące w sobie funkcje: kulturalną, historyczną, środowiskową, społeczną i edukacyjną - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Opracowana koncepcja obejmuje tereny należące do miasta. Zakłada m.in. zagospodarowanie i wyeksponowanie grodziska Piotrówka, w tym uporządkowane zieleni, wyznaczenie nowych i rewitalizację istniejących ścieżek pieszych i rowerowych oraz rozmieszczenie plansz pokazujących poszczególne fazy rozwoju grodu na przestrzeni od X do XIV w.

Druga strefa to park edukacyjny położony na północ od samego grodziska. - Oczekujemy zaprojektowania osady archeologii eksperymentalnej, która ma stanowić element edukacji o przeszłości. Chcemy by powstało tu minimum 11 obiektów osady średniowiecznej, Ma też powstać plac zabaw dla dzieci z wykorzystaniem elementów zabaw sensorycznych i łąka piknikowa. Planowana jest też budowa nowego dwukondygnacyjnego pawilonu, w którym znajdzie się np. punkt informacji turystycznej wraz ze sklepikiem pamiątek, punkt małej gastronomii i przestrzeń dla organizacji pozarządowych - wylicza wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Od strony Zamłynia ma z kolei powstać kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy nad Mleczną, w którego skład miałby wejść m.in. ogród społeczny, ogród relaksacyjny czy łąka kwietna. Projekt musi uwzględniać wcześniej już wykonane zagospodarowanie terenu, zrealizowane w ramach projektu LIFE.

Z kolei czwarta strefa to ścieżka edukacyjna „Starodrzew chińskich topól”. Oprócz uporządkowania zieleni planowana jest budowa ścieżek, ustawienie ławek ze stołami i drewnianej wiaty. Ma tu powstać malownicze miejsce wypoczynku i edukacji ekologicznej. Planowana jest także budowa ścieżki pieszej biegnącej wśród drzew i łączącej się pomostem z bulwarem północnym oraz punktu widokowego.

Opracowana koncepcja obejmuje także budowę ciągów pieszo-rowerowych oraz umieszczenie na terenie parku elementów małej architektury takich jak: w tym pomosty drewniane, ławki, leżaki, altany, wiaty, pergole itp.

W pierwszej fazie wykonawca ma opracować ostateczną koncepcję Parku Kulturowego Stary Radom. Po jej zaakceptowaniu będzie mógł przystąpić do prac nad szczegółowym projektem.

Na oferty w przetargu Urząd Miejski czeka do 11 kwietnia. Projektant będzie miał na opracowanie pełnej dokumentacji 7 miesięcy.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

 • -----

  2022-03-26 10:49:13

  komentarz zablokowany

 • Ma to sens

  2022-03-27 08:43:57

  Tylko czy Radek I Konradek udźwigną  to?

 • Radom wolny od PiS

  2022-03-27 09:22:48

  W Radomiu nikt nie przyznaje się do PiSu.

 • RADOSŁAWa MAŁYSAą od wicia i frycia.

  2022-03-27 18:44:16

  Chcę na wojnę.

 • Janusz

  2022-03-27 20:02:56

  Rodziny zostały już wyłonione 

 • TSECIA osoba w państwie.

  2022-03-28 14:16:55

  antyPOlscy JUDASZE z POrti LUDOWEJ od TyfUSKa w Brukseli.

 • lucjan

  2022-04-12 20:38:00

  radom to pis miałeś  q oo ..wo  umysłowa jechać na wojnę może cię tam ubiją 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych