Piątek 1 lipca
Haliny, Mariana, Klarysy
RADOM aktualna pogoda

Projekt LIFE. Trwają nasadzenia drzew i krzewów

dm, UM Radom 2022-05-23 16:18:00

Trwa akcja nasadzeń prowadzona w Radomiu, w ramach projektu LIFE. W sumie w mieście przybędzie ponad 500 drzew i prawie 200 krzewów. Cały projekt jest realizowany w Radomiu od siedmiu lat, a jego celem jest adaptacja do zmian klimatu.

Akcja sadzenia drzew i krzewów została zapoczątkowana w listopadzie zeszłego roku nasadzeniami 50 drzew takich jak: klon jawor, klon zwyczajny, kasztanowiec zwyczajny, jarzębina pospolita i głóg jednoszyjkowy i 50 krzewów śnieguliczki chenaulta, pięciornika krzewiastego, tawuły, jaśminowca wonnego i irgi Dammera. Zostały one posadzone w 15 placówkach oświatowych w Radomiu. Nasadzenia wykonał Zakład Usług Komunalnych. Wśród placówek obdarowanych nowymi roślinami znalazły się m.in. Zespół Szkół Muzycznych, Zespół Szkół Plastycznych, Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Budowlanych, III i VII Liceum Ogólnokształcące, sześć publicznych szkół podstawowych i trzy publiczne przedszkola.

W marcu bieżącego roku posadzono 133 drzewa i 141 krzewów na terenach kolejnych radomskich szkół publicznych. Ponadto szpaler 40 lip pojawił się na Gołębiowie, na terenie Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a 10 grabów zostało posadzonych na terenie Starego Ogrodu. Dodatkowo 280 zakorzenionych sadzonek dostępnych zostało przeznaczonych dla  mieszkańców Radomia uczestniczących w wydarzeniach informacyjno–promocyjnych projektu LIFE. Najbliższa okazja, by otrzymać taką sadzonkę nadarzy się w sobotę, 28 maja, podczas pikniku, który odbędzie się na Placu Corazziego i w parku im. T. Kościuszki.

Sadzonki 463 drzew i 141 krzewów z tegorocznej edycji nasadzeń zostały zakupione przez współbeneficjenta projektu - Uniwersytet Łódzki. Wśród drzew przeważają  graby pospolite, derenie  jadalne, buki pospolite, trzmieliny europejskie, leszczyny i rokitniki, a wśród krzewów - te same gatunki, które były sadzone w zeszłym roku.

Przypomnijmy, że w ramach projektu LIFE, którego realizacja kończy się w tym roku, zostało zrealizowanych także wiele projektów inwestycyjnych. Największe z nich to modernizacja zalewu i stawów kolmatacyjnych na Borkach, meandryzacja rzeki Mlecznej, budowa polderów zalewowych na Cerekwiance czy trwająca jeszcze budowa zbiornika wielofunkcyjnego na Potoku Północnym. Zrealizowano też szereg mniejszych projektów takich jak np. zielone wiaty przystankowe, ogrody deszczowe, niecki chłonne czy zielone wiaty rowerowe.

Komentarze naszych czytelników

  • RADOM to PIS.

    2022-05-24 03:52:27

    Posadzić jedną BRZOZĘ i wbić .upą w dół,TEGO RYŻEGO GNOJA ze SMOLEŃSKA.A na świerki,TĄ POlszewską antyPOlską PO-niemiecką ZARAZĘ.

  • janusze

    2022-05-25 11:25:54

    u nas to się drzewa tylko wycina a z miasta robi pustynie

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych