Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

Odcinki trasy N-S będą nosiły imiona Andrzeja Wajdy i Jana Olszewskiego

dm, MZDiK 2022-08-31 10:16:00

Południowej części radomskiej trasy N-S będzie patronował światowej sławy reżyser teatralny i filmowy Andrzej Wajda, a fragmentowi śródmiejskiemu - były polski premier Jan Olszewski. Stosowne uchwały podjęli miejscy radni. Obie wejdą w życie po 14 dniach od chwili ich opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Trasa N-S

Odcinek biegnący obok torów kolejowych do Skarżyska-Kamiennej i Drzewicy, łączący rondo pod wiaduktem na ulicy Młodzianowskiej z węzłem drogowym u zbiegu ulic Jacka Kuronia i Anny Walentynowicz (obwodnica południowa) ma nosić nazwę Andrzeja Wajdy. To znany polski reżyser, zdobywca Oscara za całokształt twórczości. Przez kilkanaście lat mieszkał w Radomiu. Przekazał kolekcję dzieł własnych i innych twórców na rzecz radomskiego muzeum. Był też pomysłodawcą utworzenia Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Od 2000 roku jest honorowym obywatelem naszego miasta. Został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Odcinek łączący rondo Stanisława Mikołajczyka (przy Wielostanowiskowym Przystanku Autobusowym PKS Radom, czyli dawnym dworcu PKS) z rondem Doktor Krystyny Zapały (obok wiaduktu na ulicy Żeromskiego) otrzymał nazwę Jana Olszewskiego. To polski polityk, premier, adwokat i publicysta. On również jest kawalerem Orderu Orła Białego. Uczestniczył w młodości w Powstaniu Warszawskim. W swojej pracy zawodowej jako adwokat bronił między innymi Melchiora Wańkowicza, Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Adama Michnika, Zbigniewa Romaszewskiego i Lecha Wałęsę. Był oskarżycielem posiłkowym w procesie o zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, natomiast od grudnia 1991 roku przez około pół roku sprawował funkcję premiera polskiego rządu.

Ze względu na to, że ulica Jana Olszewskiego będzie łączyła wspomniane dwa ronda, skróci się w tym rejonie ulica Władysława Beliny-Prażmowskiego. Będzie ona tylko na odcinku od ulicy Romualda Traugutta do ronda Stanisława Mikołajczyka. Oznacza to, że obiekty między tym rondem a wiaduktem na ulicy Juliusza Słowackiego, w tym również liceum, zmienią adresy. Po uprawomocnieniu się uchwały będą one znajdowały się już przy ulicy Jana Olszewskiego.

Komentarze naszych czytelników

  • WETERAN

    2022-08-31 10:59:04

    a dlaczego nie mogą mieć nazw od  nazwisk naszych honorowych obywateli Radomia

    Michaił OrłowPiotr KlimukLech Wałęsa

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych