Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

Nowa ścieżka edukacyjna na cmentarzu rzymskokatolickim [ZDJĘCIA]

Daria Kurys 2013-06-15 11:50:00

Na cmentarzu przy ul. Limanowskiego została przygotowana już druga ścieżka edukacyjna. Tym razem ma ona przybliżyć mieszkańcom miasta historię bohaterów Powstania Styczniowego, związanych z regionem radomskim.

150 rocznica wybuchu powstania styczniowego jest świetną okazją do tego, aby radomianie zapoznali się z historią z tamtego okresu. Pomysłodawcami ścieżki są: ksiądz Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii św. Wacława oraz ksiądz doktor Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego. Zadaniem Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego było wypełnienie tego pomysłu treścią merytoryczną. 

- Ścieżka jest przygotowana w taki sposób, aby nauczyciel po przeczytaniu informatora mógł poprowadzić uczniów od jednego grobu do następnego. Może on również zapoznać swoich wychowanków z historią radomskich bohaterów Powstania Styczniowego ? powiedział Janusz Wieczorek, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Szlak edukacyjny jest oznakowany za pomocą charakterystycznych, biało-czerwonych proporczyków zamocowanych na dzidach, które z daleka są dobrze widoczne.

Plansza z czternastoma nazwiskami powstańców styczniowych wyeksponowana jest pod wieżą, obok grobowca radomskich biskupów. Według badań  na terenie zabytkowego cmentarza zostało pochowanych około czterdziestu weteranów. Jednak informacje o nich nie są do końca znane historykom: było to jednym z kryteriów, którym kierował się Janusz Wieczorek podczas wyboru bohaterów ścieżki edukacyjnej: - Uważam, że nadmiar informacji może jedynie skomplikować i zagmatwać jasność przekazu ? stwierdził. 

Wśród weteranów i uczestników powstania, którym możemy oddać hołd w czasie wędrówki po wytyczonym szlaku znajdują się rzemieślnicy, urzędnicy, nauczyciele, gimnazjaliści i studenci, jak i obywatele ziemscy. Dosyć ważną cechą wspólną jest to, że siedmiu z nich walczyło pod rozkazami Dionizego Czachowskiego.

Głównym inicjatorem pomysłu jest parafia św. Wacława, która również finansuje prace związane ze ścieżką ? są to m.in. broszury, przewodniki oraz oznakowania grobów, w których spoczywają weterani. Informatory dotyczące szlaku dostępne są dla zwiedzających za darmo w kancelarii cmentarza. Zdaniem Wieczorka pierwsza ścieżka ? Znani i nieznani radomianie okazała się prawdziwym sukcesem: - Pierwszą ścieżkę zwiedziło już 3,5 tysiąca ludzi. I to nie tylko szkoły, ale także osoby indywidualne. Myślę, że to jest spory sukces!

?Powstanie Styczniowe. Radomscy weterani 1836 roku? to już druga ścieżka edukacyjna na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego. Jest to zarazem pierwsza ścieżka tematyczna. W przyszłorocznych planach jest stworzenie kolejnej, upamiętniającej setną rocznicę I wojny światowej.

Radomscy weterani 1863 roku:

1. Gustaw Mierzanowski

2. Michał Kelles-Krauz

3. Wiktor Gruszczyński

4. Józef Wojdacki

5. Władysław Kryściński

6. Stanisław Szukiewicz

7. Henryk Kozierowski

8. Feliks Bijejko

9. Kazimierz Święcicki

10. Stanisław Mantorski

11. Feliks Wojciechowski

12. Ks. Justyn Łada

13. Emil Gosławski

14. Edward Jabłoński

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych