Poniedziałek 15 kwietnia
Anastazji, Wacława, Leonida
RADOM aktualna pogoda

Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu się rozwija

dm, portalsamorzadowy.pl 2023-10-07 07:40:00

Rozbudowywane obecnie Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu to mózg operacyjny ministerstwa finansów; miejsce, w którym składujemy, przetwarzamy ogromne ilości danych - powiedziała w piątek w Radomiu minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W zlokalizowanym w Radomiu CIRF znajdują się największe cyfrowe bazy danych Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Obecnie trwa rozbudowa centrum, dzięki czemu serwerownia powiększy się o dodatkowe 1,2 tys. m kw. komór serwerowych.

- Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu to mózg operacyjny ministerstwa resortu finansów; miejsce, w którym składujemy, przetwarzamy ogromne ilości danych, dzięki którym możemy na co dzień świadczyć coraz lepsze usługi elektroniczne dla obywateli - podkreśliła Rzeczkowska. Serwerownia w Radomiu przetwarza największe zasoby danych w kraju o polskich podatnikach, procesach celnych i skarbowych.

Minister zaznaczyła, że gromadzone w CIRF dane "pozwalają coraz lepiej realizować zadania, lepiej prowadzić analizę ryzyka i lepiej typować kontrole".

- Ponad 90 proc. skuteczności, a w efekcie coraz mniej kontroli u przedsiębiorców; 150 tys. kontroli w 2015 r, w zeszłym roku - 22 tys., a dużo większa efektywność - zaznaczyła Rzeczkowska.

Zdaniem minister podjęta ponad 10 lat temu decyzja o ulokowaniu Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu była bardzo trafna.

- Właśnie tu, w Radomiu, dzięki doskonałej współpracy z lokalnymi uczelniami, z uniwersytetem, ze szkołami średnimi mamy możliwość pozyskiwania nowych kadr - powiedziała minister. Dodała, że w tej chwili pracuje tutaj 1600 osób, a w związku z rozbudową serwerowni potrzebni będą nowi pracownicy.

- Poszukujemy młodych, utalentowanych, chętnych do rozwoju pracowników. I to jest z jednej strony szansa dla Ministerstwa Finansów, żeby te kadry wspólnie z lokalnymi uczelniami pozyskiwać, ale z drugiej strony to jest ogromna szansa dla młodych ludzi na rozpoczęcie bardzo ciekawej kariery w Ministerstwie Finansów - powiedziała Rzeczkowska.

Szefowa resortu finansów podziękowała także za dotychczasową współpracę obecnym na konferencji prasowej posłom PiS Annie Kwiecień i Andrzejowi Kosztowniakowi, przewodniczącemu sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Rozbudowa serwerowni Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu o nowy obiekt typy Data Center rozpoczęła się latem. Koszt inwestycji to co najmniej 170 mln zł. Budowa ma zakończyć się w 2025 r.

 

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych