Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Polska i UEFA – Krótka historia i czego spodziewać się w 2024 roku

2023-04-27 15:22:00

Jako pięciokrotni uczestnicy, reprezentacja Polski jest ożywiona sezonem UEFA 2024. Będąc w eliminacjach grupy E, drużyna zmierzy się z Czechami, Mołdawią, Wyspami Owczymi i Albanią. Obecnie są w pierwszej dwójce grupy razem z Czechami. To, co czeka zespół, zostanie omówione w tym artykule. Zaczynajmy.

Polska na UEFA: Krótki przegląd

Od czasu powołania UEFA w 1960 roku, Polska potrzebowała 48 lat, aby się zakwalifikować, co zaowocowało dotychczas 4 występami w turnieju.

Euro 2008. Długo oczekiwana kwalifikacja wreszcie nadeszła w 2008 roku. Reprezentacja Polski po raz pierwszy wystąpiła w UEFA, ale występ ten zakończył się rozczarowaniem. Ich pierwszy mecz grupowy z Niemcami miał dobry początek, ale zakończył się wynikiem 2:0 dla reprezentacji Niemiec. Drugi mecz grupowy z Austrią w Wiedniu zakończył się remisem, co było dużym obciążeniem dla zespołu. By utrzymać się w turnieju, potrzebowali znacznego zwycięstwa nad Chorwacją. Skończyło się jednak wynikiem 1:0 dla Chorwacji, która wyeliminowała ich z rozgrywek. Był to rozczarowujący wynik. Jednak dominującym w polskich mediach nastrojem był raczej brak szczęścia niż brak umiejętności.

Euro 2012. Choć Polska wraz z Ukrainą została wybrana na współgospodarza Mistrzostw Europy UEFA 2012, w drużynie niewiele się zmieniło od poprzedniego razu. Zostali przydzieleni do grupy A z Rosją, Grecją i Czechami. Wyposażeni w takich zawodników jak Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek, mieli świetny skład i opierali się na narodowej dumie z goszczenia turnieju. Niestety to wszystko nie wystarczyło. Po raz kolejny wypadli po porażce z Czechami w meczu grupowym na własnym boisku. To wywołało w drużynie wiele niezadowolenia.

Euro 2016. Ten sezon zaczął się bardziej optymistycznie niż poprzednie. Zespół zyskał nowego menedżera, Adama Nawałkę, który opracował wysoce defensywną strategię. Udało mu się też zniwelować jedną z największych wad zespołu: utratę bramek z powodu drobnych błędów w całym meczu. Dotarli do ćwierćfinału, po czym przegrali z Portugalią w rzutach karnych. Ich występ w UEFA 2016 uznano za sukces, a Nawałka cieszył się dużym poparciem PZPN, mediów i publiczności.

Euro 2020. Szczęście Polaków nie trwało jednak zbyt długo. Sezon UEFA 2020 był wielką katastrofą. Po raz pierwszy zmierzyli się z Hiszpanią i Szwecją, dwoma bardzo silnymi przeciwnikami. Ich sezon rozpoczął się szokującą porażką ze Słowacją, po której zremisowali 1:1 z Hiszpanią, by wkrótce potem zostać wyeliminowanym przez Szwecję.

Nie wiadomo jeszcze, co czeka Polską drużynę podczas rozgrywek UEFA 2024. Lokalni kibice i obstawiający nie mogą się doczekać, aby przekonać się czy ich drużyna narodowa w końcu odniesie sukces. Czekając na wyniki eliminacji, przygotowują się do wsparcia swoich faworytów, sprawdzając, którzy bukmacherzy oferują najlepsze kursy, bonusy i zakłady sportowe bez ryzyka. Ale to, co przyniesie przyszłość zespołowi, zależy nie tylko od ich umiejętności i strategii, ale także od motywacji i szczęścia.

Zobaczmy aktualne rankingi i niektóre przewidywania.

Polska: UEFA 2024

Eliminacje UEFA 2024 rozpoczęły się od przydzielenia Polski do grupy E, razem z Albanią, Czechami, Wyspami Owczymi i Mołdawią. Drużyny będą domyślnie grać przeciwko sobie u siebie i na wyjeździe w systemie każdy z każdym. Bezpośredni awans do rozgrywek finałowych uzyskają dwie najlepsze drużyny z grupy.
<p>Do tej pory Polska reprezentacja rozegrała dwa mecze. 24 marca spotkali się z Czechami, a trzy dni później z Albanią.

Polska (1) - Czechy (3) Podsumowanie meczu

Dwa gole w ciągu pierwszych trzech minut i bramka Jana Kuchty w drugiej połowie zapewniły Czechom zwycięski nastrój. Pierwszą bramkę, Czesi zdobyli zaledwie 27 sekund po rozpoczęciu meczu, co nadało grze dramatyczny charakter. Morale polskiej drużyny spadły co przełożyło się na zdecydowaną porażkę i straconymi aż trzema golami.

Polska (1) - Albania (0) Podsumowanie meczu

Krótko mówiąc, mecz był emocjonujący. Miał dobry początek, gdy Polska reprezentacja wkroczyła agresywnie do gry. Ich wysiłek opłacił się trafieniem Świderskiego w 41. minucie, co dało Polsce przewagę, którą udało się utrzymać do końca, mimo wielu prób wyrównania wyniku przez Albańczyków.

Co czeka nas dalej?

Zbliżają się mecze reprezentacji Polski z Mołdawią (u siebie i na wyjeździe) i Wyspami Owczymi (u siebie i na wyjeździe) oraz rewanże z Albanią (na wyjeździe) i Czechami (u siebie).
Według przewidywań ekspertów Polacy są zdecydowanymi faworytami do przejścia eliminacji grupy E i zajęcia pierwszego miejsca, podczas gdy Francja i Niemcy są aktualnymi faworytami do wygrania całego turnieju z kursem 6/1. Francja jest obecnie najlepszą drużyną, na czele której stoi napastnik Kylian Mbappe.
Jak daleko zajdzie Polska, to dopiero się okaże. Kibice i obstawiający liczą na jak najlepsze wyniki.

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych