Poniedziałek 30 stycznia
Macieja, Martyny, Teofila
RADOM aktualna pogoda

Znamy projekt budżetu Radomia na 2022 rok

dm, UM Radom 2021-11-15 15:31:00

Gotowy jest projekt budżetu miasta na 2022 rok. Dokument trafił już do Biura Rady Miejskiej.

Projekt zakłada dochody na poziomie 1 mld 241 mln zł i wydatki w kwocie 1 mld 350 mln zł. Nadwyżka operacyjna, czyli różnica pomiędzy dochodami i wydatkami bieżącymi wyniesie 35 mln złotych, a na inwestycje zaplanowana jest kwota 168 mln zł, czyli prawie 12,5 proc. całego budżetu. To o 34 mln zł więcej niż wynosił plan na 2021 rok.

- Pomimo ograniczeń jest to budżet optymizmu i wiary w lepsze jutro. Nie rezygnujemy z inwestycji, chcemy się rozwijać i inwestujemy w te rzeczy, które wpływają na rozwój miasta, a przede wszystkim służą realizacji potrzeb mieszkańców Radomia - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Wśród największych inwestycji drogowych są: budowa trzeciego odcinka trasy N-S (24 mln zł), przebudowa wiaduktu w ul. Żeromskiego (30 mln zł), przebudowa ul. Wolność (6 mln zł), przebudowa skrzyżowania Maratońska-Dębowa (3,5 mln zł).

Z myślą o bezpieczeństwie pieszych planowany jest montaż sygnalizacji świetlnej na ulicy Maratońskiej, przy Podhalańskiej, na 25 Czerwca, obok szkoły muzycznej oraz doświetlenie kilku przejść dla pieszych na osiedlu Południe. W projekcie budżetu jest także budowa dróg dla rowerów wzdłuż ulic: Chrobrego, Szarych Szeregów, 11 Listopada, Limanowskiego, Prażmowskiego.

Na realizację Radomskiego Programu Drogowego miasto planuje wydać 1,5 mln zł, a Programu Chodnikowego - 1 mln zł. W przyszłym roku ma też powstać dokumentacja na przebudowę ulicy Idalińskiej oraz budowę kładki nad obwodnicą południową, w pobliżu projektowanego przystanku kolejowego Radom-Południe.

Wśród innych zaplanowanych na przyszły rok inwestycji są m.in. remonty i zakupy sprzętu dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz ambulansu dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego - będą one kosztowały prawie 8,5 mln zł.

- Tu najważniejsze zadanie to modernizacja oddziału chirurgii naczyń - jedynego tego typu oddziału w regionie radomskim. Chcemy też kupić dwie karetki. Jednocześnie patrzymy w przyszłość. W tym roku będzie już gotowy program funkcjonalno-użytkowy hospicjum, które po przeprowadzce oddziału rehabilitacji, ma powstać przy ulicy Giserskiej. Przygotowujemy się także do rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Bardzo mocno liczymy na Krajowy Program Odbudowy, w ramach którego będziemy ubiegali się o dofinansowanie - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

W budżecie miasta zostaną również zarezerwowane pieniądze na kontynuację budowy przedszkola przy ul. Kujawskiej (5,7 mln zł) i żłobka przy ul. Batalionów Chłopskich (9 mln 250 tys. zł). - Mimo, iż co roku dokładamy do systemu oświaty ogromne pieniądze i nic nie wskazuje na to, aby 2022 rok był pod tym względem lepszy, nie rezygnujemy z inwestycji realizowanych z myślą o młodych rodzinach z dziećmi. Zarówno nowe przedszkole, jak i żłobek to wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom. Bezpieczne miejsce dla dziecka to dla rodziców szansa szybkiego powrotu na rynek pracy - podkreśla wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

W projekcie przyszłorocznego budżetu jest też zagospodarowanie terenów zielonych w obrębie ulic Bema-Jasińskiego-Sowińskiego, remonty w Teatrze Powszechnym i w Miejskiej Bibliotece Publicznej czy rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej nad zalewem na Borkach, gdzie ma powstać wodny plac zabaw i pumptrack. Powstanie też nowe boisko przy Zespole Szkół Elektronicznych i przy Zespole Szkół Zawodowych im Hubala, boisko przy ul. Przytyckiej zyska nowe oświetlenia, przy ul. Ciborowskiej powstanie zaplecze sportowe, a na Godowie - boisko do siatkówki. Planowane jest również dokończenie budowy kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym na Firleju. Będą też pieniądze na poprawę infrastruktury w ogrodach działkowych.

- W projekcie budżetu, oprócz tych dużych i nieco mniejszych inwestycji, zostały uwzględnione również wydatki na opracowanie dokumentacji, które są jest niezbędne przy ubieganiu się o fundusze zewnętrzne. Dotyczy to budowy Parku Kulturowego Stary Radom, budowy parku na os. Gołębiów II, przebudowy skweru Kelles-Krauza, Struga, Focha i Pl. Jagielloński, przebudowy sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej oraz budowy budynku z kilkudziesięcioma mieszkaniami komunalnymi. To projekt, który chcemy realizować przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego - wylicza wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Prezydent Radosław Witkowski podkreśla jednocześnie, że miasto boryka się z coraz większymi problemami po stronie dochodowej. - Chcemy, aby poziom usług publicznych oferowanych mieszkańcom Radomia był jak najwyższy. Dlatego musimy mieć na uwadze także stronę dochodową - podkreśla prezydent. Jak mówi, możliwości finansowe miasta w dalszym ciągu ogranicza niewystarczająca subwencja oświatowa. Tu miasto będzie musiało z własnych środków dołożyć co najmniej 155 mln zł. Ponadto na 40 mln zł szacowany jest spadek dochodów z tytułu udziału w podatku PIT i CIT. Wzrost płacy minimalnej spowoduje wzrost wydatków o 5 mln złotych, a wzrost cen materiałów i usług, w tym energii - o kolejne 15 mln. Oprócz tego opłaty wnoszone przez mieszkańców nie pokrywają kosztów odbioru odpadów. W systemie brakuje ok. 22 mln zł. Z kolei do funkcjonowania komunikacji miejskiej miasto będzie musiało dołożyć ok. 45 mln zł.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych