Poniedziałek 26 luty
Aleksandra, Mirosława, Dionizego
RADOM aktualna pogoda

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego już od 28 kwietnia

dm, MZDiK 2021-04-20 15:15:00

Aż 86 wyprodukowanych w tym roku parkomatów pojawi się w najbliższych dniach w centrum Radomia. Za postój w SPPN będzie można zapłacić w nich nie tylko gotówką, ale także kartą płatniczą albo BLIK-iem. Urządzenia zaczną działać od środy, 28 kwietnia. Od tego samego dnia opłaty będą też pobierane na trzech kolejnych fragmentach ulic.

Foto: mzdik.pl

Od kilku dni przy wszystkich ulicach lub placach wchodzących w skład Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Radomiu trwają przygotowania do wymiany parkomatów. W sąsiedztwie dotychczasowych urządzeń są instalowane fundamenty pod nowe maszyny. Obecna umowa z firmą Projekt & Parking skończy się we wtorek, 27 kwietnia. Tego dnia po godzinie 16:00 stare parkomaty zostaną wyłączone oraz zabezpieczone w taki sposób, by nie można było z nich już korzystać. Później będą sukcesywnie demontowane. Nowe maszyny zaczną natomiast funkcjonować od 28 kwietnia od godziny 8:00. Postawi je i zaprogramuje wyłoniona w przetargu spółka City Parking Group z Grudziądza.

Nowością jest tu fakt, że za parkowanie w SPPN będzie można wreszcie zapłacić kartą płatniczą albo BLIK-iem. Rozszerzona zostanie poza tym opcja płatności mobilnych. Zwycięska firma będzie musiała także stworzyć nową bazę danych oraz przeszkolić pracowników SPPN. Serwisanci mają usuwać ewentualne usterki parkomatów w czasie do 30 minut od ich zgłoszenia. City Parking Group za cztery lata obsługi strefy otrzyma ponad 3 miliony 750 tysięcy złotych.

Ostatnia środa kwietnia będzie jednocześnie pierwszym dniem poboru opłat przy trzech odcinkach radomskich dróg, które od 7 stycznia bieżącego roku, na mocy uchwały Rady Miejskiej w Radomiu, zostały dołączone do SPPN. Są to ulice: 25 Czerwca (pomiędzy rondem Mikołajczyka a ulicą Żeromskiego), Malczewskiego (pomiędzy placem Kazimierza Wielkiego a ulicą Kelles-Krauza) oraz Niedziałkowskiego (między ulicami Żeromskiego a Kelles-Krauza). Do tej pory nie było przy nich parkomatów, więc opłaty za postój nie były pobierane. Okres "promocji" już się jednak kończy, dlatego od 28 kwietnia trzeba zwracać uwagę na nowe znaki. Wspomniana uchwała przyłączyła również do radomskiej strefy całe ulice Waryńskiego i Wyszyńskiego. Ze względu na roboty Wodociągów Miejskich (już trwające oraz planowane) parkomaty przy tych dwóch drogach będą włączone w późniejszym terminie, po skończeniu inwestycji wodociągowej.

Powiększenie strefy nastąpiło na wniosek mieszkańców. W uzasadnieniu projektu uchwały napisano, iż ulice te stały się parkingiem zwłaszcza dla osób pracujących w miejscach objętych SPPN, uniemożliwiając ich mieszkańcom postoje pojazdów w rejonie miejsca swojego zamieszkania, natomiast innym kierowcom rotacyjne parkowanie. Rozszerzenie obszaru strefy o ulice sąsiadujące z tymi dotychczas nią objętymi ma pozwolić zwiększyć rotację samochodów, a tym samym spowodować, że prawdopodobieństwo skorzystania z wolnych miejsc parkingowych będzie znacznie wyższe.

Trzeba zauważyć, że rozszerzenie SPPN na wniosek mieszkańców nie ma wpływu na wysokość opłat za parkowanie. Obecne zostały ustalone około 10 lat temu i wciąż pozostają bez zmian. Minimalna opłata wynosi tylko 60 groszy za kwadrans postoju. Za pierwszą godzinę płacimy 2,40 zł, za drugą - 2,80 zł, za trzecią - 3,20 zł, a za czwartą i każdą kolejną - 2,40 zł. Opłaty te obowiązują tylko od poniedziałku do piątku (w dni powszednie) od godziny 8:00 do 16:00.

Strefy płatnego parkowania, które wymuszają rotację pojazdów na miejscach postojowych, obowiązują niemalże w każdym większym mieście. Dla porównania przedstawiamy stawki opłat i godziny obowiązywania tychże stref w kilku miastach położonych najbliżej Radomia (obecnych lub byłych wojewódzkich). W Warszawie podwyżka nastąpiła od 4 stycznia tego roku. Teraz pierwsza godzina postoju kosztuje już 3,90 zł. Strefa funkcjonuje w godzinach 8:00-20:00. Lublin ma podział na podstrefy A, B i C, gdzie pierwsza godzina kosztuje odpowiednio 2,00 zł, 2,50 zł lub 3,90 zł. Im dalej od ścisłego centrum miasta, tym niższa stawka. Płacić trzeba od 8:00 do 18:00. W Kielcach godzina parkowania pojazdu w śródmieściu to równe dwa złote. Strefa działa tam w godzinach 9:00-17:00. W Piotrkowie Trybunalskim za pierwszą godzinę postoju zapłacimy trzy złote, a opłaty obowiązują od 8:00 do 18:00. Tak samo jest także w Łodzi. Częstochowa pobiera opłaty od 9:00 do 17:00. Tam pierwsza godzina także kosztuje trzy złote. Na podstawie tych danych doskonale widać, iż radomska SPPN jest jedną z najtańszych i najkrócej funkcjonujących stref w tym rejonie - czytamy na mzdik.pl.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych