Piątek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

Zalew na Borkach wreszcie będzie czysty

dm 2018-02-19 18:15:00

W drugiej połowie tego roku ruszą prace przy oczyszczaniu zalewu na Borkach. Spółka Wodociągi Miejskie rozstrzygnęła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która ma być gotowa do końca czerwca. Opracuje ją firma Elektrownie Wodne Zeneris z Poznania, której oferta opiewała na kwotę 146 tysięcy złotych.

Foto: Radom.pl

Oczyszczenie zalewu to pierwsza duża inwestycja, która ma być realizowana w Radomiu przy udziale pieniędzy z unijnego programu LIFE. Po zakończeniu prac, zalew na Borkach ma być atrakcyjnym miejscem do wypoczynku.

- Przez wiele lat zalew na Borkach był trochę zapomnianym miejscem. Konsekwentnie zmieniam jednak nasze miasto. Tak jak zmieniamy Miasto Kazimierzowskie, jak budujemy Radomskie Centrum Sportu, tak również chcę zmienić oblicze zalewu na Borkach. Myślę, że już jesienią ruszą prace, a latem przyszłego roku radomianie będą mieli odpowiednie warunki do spędzania wolnego czasu i bezpiecznej kąpieli - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Zakres prac planowanych na Borkach jest bardzo szeroki. To nie tylko samo oczyszczenie dna zalewu. Zgodnie z propozycjami ekspertów z Uniwersytetu Łódzkiego i firmy FPP ENVIRO zostanie podjętych też wiele innych działań, które mają sprawić, że woda będzie czysta.

- Planujemy m.in. przebudowę i oczyszczenie stawów kolmatacyjnych oraz remont jazu głównego. Mają powstać także pływające wyspy z roślinnością, system natleniania wody oraz trzy fontanny zasilane energią z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej - wylicza prezes Wodociągów Miejskich Leszek Trzeciak.

Przypomnijmy, że prace na Borkach to tylko część unijnego projektu LIFE. Planowana jest także m.in. meandryzacja Mlecznej, czyli przywrócenie jej naturalnego biegu oraz stworzenie zbiornika retencyjnego w pobliżu osiedla Nad Potokiem i polderów na Cerekwiance oraz powyżej ulicy Suchej. Na terenie miasta ma też powstać wiele drobniejszych elementów, w tym m.in. niecki i ogrody deszczowe.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 24 miliony złotych, z czego ponad 12 milionów to dofinansowanie z funduszy unijnych, a prawie 6,5 miliona pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych