Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Zaczęło się w Radomiu. Oficjalne obchody 45. rocznicy Czerwca '76

cir 2021-06-25 21:25:00

Dziś 45. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76. Z tej okazji w katedrze została odprawiona uroczysta msza święta. Wcześniej uczestnicy uroczystości, m.in. władze miasta, parlamentarzyści, związkowcy i przedstawiciele organizacji społecznych, w tym członkowie Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76 złożyli kwiaty przy tablicy umieszczonej przy siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz przy kamieniu upamiętniającym wydarzenia z 1976 roku, u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca.

Obchody przebiegające jak zwykle pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu” potrwają  przez cały weekend. Więcej na tutaj.

25 czerwca 1976 roku w proteście przeciwko ogłoszonym przez władzę podwyżkom cen, wybuchły strajki w całym kraju. Uczestniczyło w nich w sumie około 60 tysięcy osób. Wydarzenia w Radomiu miały jednak najbardziej dramatyczny przebieg. O godzinie 6.30 sygnał do masowego protestu dała o godz. 6.30, pierwsza zmiana wydziału P-6, Zakładów Metalowych ”Łucznik”. Prawie tysiąc osób wyszło poza bramy fabryki, nawołując do przyłączenia się robotników innych zakładów.

Kilkutysięczny tłum manifestujących, skierował się pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR. W trakcie starć użyto gazów łzawiących i armatek wodnych. Kilkaset osób zostało zatrzymanych i brutalnie pobitych w organizowanych w aresztach i na komisariatach, na tzw. „ścieżkach zdrowia”. W procesach sądowych, toczących się przez następne miesiące, 25 osób skazano na karę więzienia. Około 170 osób zostało skazanych przez kolegia do spraw wykroczeń. Wielu uczestników protestu straciło pracę. 

Radomski Czerwiec był pierwszym w historii PRL protestem społecznym, który odniósł zwycięstwo jeszcze tego samego dnia. Było nim cofnięcie przez władze drastycznych podwyżek cen. Występując przeciwko komunistycznej władzy 25 czerwca 1976 roku, radomscy robotnicy uruchomili potężny mechanizm społecznego oporu i solidarności.

Cena spontanicznego protestu była wysoka. Już następnego dnia władze wydały dyspozycje zwołania wielotysięcznych wieców i uruchomienia kampanii propagandowej. Jej szczególnie wyrafinowaną kulminacją był seans nienawiści na stadionie Radomiaka. W zamyśle inicjatorów kampanii miasto miało zostać okryte hańbą. Określenie „warchoły” i ograniczenie centralnych inwestycji, to konsekwencje, z którymi miasto musiało zmagać się przez wiele kolejnych lat.

W związku z 45. rocznicą Radomskiego Protestu Robotniczego Sejm i Senat przyjęły uchwały przypominające jakie znaczenie w przemianach ustrojowych miał Czerwiec 76 oraz oddające hołd uczestnikom wydarzeń z 1976 roku.

Z kolei Rada Miejska jednomyślnie wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika upamiętniającego wydarzenia sprzed 45 lat. Ma on stanąć obok Zespołu Szkół Samochodowych i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (dawnej siedziby KW PZPR). Budowa pomnika to inicjatywa Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76. Monument przedstawiający grupę robotników, jadących wózkiem akumulatorowym, ma powstać w przyszłym roku. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych