Sobota 13 sierpnia
Diany, Hipolita, Kasjusza
RADOM aktualna pogoda

Wyjątkowy pedagog w radomskim liceum

dm 2021-04-12 14:01:00

Dr Paweł Borowiecki mieszka w Radomiu. Jest osobą z niepełnosprawnością ruchową. Urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową i porusza się na wózku. Jednak jego niepełnosprawność wcale nie przeszkadza mu w byciu pedagogiem specjalnym w X Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Konarskiego w Radomiu.

- Po ukończeniu studiów zawsze chciałem pracować z młodzieżą w szkole jako pedagog lub psycholog, ponieważ bardzo lubię słuchać innych ludzi, pomagać im w rozwiązywaniu ich problemów i dzielić się z nimi swoją wiedzą. Swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywałem w Stowarzyszeniu Budujemy Przystań, a następnie w Stowarzyszeniu Nowe Perspektywy. Gdy nabrałem nieco większego doświadczenia zawodowego, postanowiłem spróbować znaleźć pracę w szkole - opowiada pan Paweł.

Nawiązał kontakt z X Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Konarskiego. Jest to szkoła wyjątkowa, jedyne na Mazowszu w pełni integracyjne liceum. Od 5 lat pracuje w nim na stanowisku pedagoga specjalnego. Na co dzień, wraz z  psychologiem i pedagogiem, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej młodzieży pełnosprawnej i z niepełnosprawnością. Zajmuje się również tematyką psychopedagogiczną od strony naukowej, prowadzi zajęcia ze studentami, promuje aktywność społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością. 

- Od 2017 r. organizujemy dla uczniów spotkania pt. Włącz Integrację. Podczas nich zaproszone osoby z niepełnosprawnościami opowiadają o sobie, swoich pasjach i o tym, jak pokonują bariery oraz przełamują stereotypy. Spotkania te mają motywować młodzież do działania, wytrwałego dążenia do celu i spełniania swoich marzeń. Nasz pomysł spotkał się z  dużym zainteresowaniem uczniów i innych osób spoza szkoły - mówi dyrektor X LO Wiktor Karoń.

W swojej pracy dr Paweł Borowiecki stara się wykorzystywać metodę wpływu osobistego. Wyraża głębokie przekonanie i nadzieję, że osoba poruszającą się na wózku, będąca pedagogiem jest wiarygodna dla uczniów i ich rodziców. Oprócz wiedzy, dużą rolę odgrywa jej autentyczna osobowość, osobiste doświadczenia w radzeniu sobie z trudnościami i przykłady życiowe. Taka postawa może stanowić przykład i motywację dla podejmowania przez osoby z niepełnosprawnością różnych aktywności, działań społecznych, pokonywania barier, a rodzicom dawać nadzieję na to, iż w przyszłości ich dziecko może, przy odpowiednim wsparciu, z powodzeniem funkcjonować w społeczeństwie, realizować się i spełniać swoje marzenia.

W X LO wszystkie klasy są integracyjne. Liczą maksymalnie do 20 uczniów. W każdej z nich uczy się 15 osób pełnosprawnych oraz 5 uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności, m.in. z niepełnosprawnością ruchową, spektrum autyzmu (Zespołem Aspergera) i różnymi schorzeniami przewlekłymi. Oprócz nauczyciela prowadzącego, na lekcjach obecny jest nauczyciel wspomagający uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia integracyjnego. Szkoła pozbawiona jest barier architektonicznych. Znajduje się w  niej winda oraz podjazdy dla osób poruszających się na wózkach. Wysoko wyspecjalizowana kadra posiada odpowiednie wykształcenie i przygotowanie do pracy z  uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

- Nasze liceum to nie tylko wysoka jakość kształcenia, ale także miejsce pełne empatii i wzajemnej akceptacji, w którym panuje wspaniała atmosfera. Zapraszamy do nas absolwentów klas ósmych - zachęca pan Paweł.

W przyszłym roku szkolnym X LO planuje uruchomienie dwóch profili klas:
- rozszerzona historia i WOS,
- rozszerzony j. angielski i geografia.

Więcej informacji na temat zasad rekrutacji można znaleźć na stronie szkoły: www.konarski.radom.pl.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych