Niedziela 3 grudnia
Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
RADOM aktualna pogoda

Więcej pasażerów w autobusach. Podróżujemy nadal w maseczkach

dm, MZDiK 2021-05-15 15:07:00

Od soboty (15 maja) autobusami będzie mogło podróżować więcej pasażerów niż dotychczas. Rząd zmienia bowiem limity, zwiększając je z 30 do 50 procent łącznej liczby miejsc w danym pojeździe. Nowe przepisy nadal nie zwalniają pasażerów z obowiązku zakrywania ust i nosa w autobusach. Maseczki nie będą wymagane wyłącznie na zewnątrz.

Tak zwane luzowanie obostrzeń sprawiło, że od 15 maja pojazdami transportu zbiorowego będzie mogło podróżować więcej osób niż w czasie kończącej się trzeciej fali zachorowań w Polsce. Do tej pory limit był ustalony na 30 procent łącznej liczby miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji danego typu autobusu. Teraz będzie to już połowa, czyli 50 procent. Przepisy stanowią, iż co drugie miejsce siedzące wciąż powinno jednak pozostać niezajęte.

W najkrótszych radomskich autobusach (10-metrowych solarisach, obsługujących głównie linie miejskie 19, 20 i N1) będzie mogło przebywać w tym samym czasie maksymalnie 37 osób. W najpopularniejszych wozach 12-metrowych limity będą zależne od modelu pojazdu (od 37 do 53 pasażerów), a autobusy przegubowe zabiorą od 75 do 89 osób. Informacje dla pasażerów o aktualnie obowiązujących limitach będą - tak jak do tej pory - wywieszone na drzwiach.

Uwaga! Od 15 maja nie będziemy musieli nosić maseczek przebywając na świeżym powietrzu. Takiego obowiązku nie zniesiono natomiast w pojazdach transportu zbiorowego. Planując podróż autobusem miejskim trzeba więc pamiętać nie tylko o bilecie, lecz również o maseczce, którą należy zasłonić usta oraz nos jeszcze przed wejściem do pojazdu! Kontrolowaniem tego obowiązku mogą zajmować się policjanci i strażnicy miejscy, prowadzący wyrywkowe kontrole.

Do odwołania pozostają utrzymane inne zmiany wprowadzone na czas stanu epidemii. Wciąż wyłączony jest system tak zwanego ciepłego guzika (otwierania drzwi przez pasażerów), zaś z przodu każdego autobusu funkcjonują strefy wydzielone tylko dla kierowców. Z tego powodu prowadzący pojazdy nie sprzedają obecnie biletów jednorazowych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych