Poniedziałek 26 luty
Aleksandra, Mirosława, Dionizego
RADOM aktualna pogoda

Ważne informacje dla właścicieli zabytków

dm, UM Radom 2021-09-20 15:45:00

Ważna informacja dla właścicieli zabytków wpisanych do rejestru zabytków. Nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej na rok 2022 zaplanowano w dniach 1-30 listopada 2021 r. Trwają też konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie Dla Mazowsza 2021-2027, w ramach którego również można będzie uzyskać dofinansowanie na konserwację i rewaloryzację zabytków.

Zgodnie z informacją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, termin naboru wniosków o udzielenie dotacji celowej zmieniono w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 16 kwietnia 2021 r. Wnioski będzie można składać od 1 do 30 listopada. Możliwość ubiegania się o dotację w ramach programu „Ochrona zabytków” Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu mają osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego lub inne jednostki organizacyjne, np.: fundacje, stowarzyszenia, związki wyznaniowe, wspólnoty mieszkaniowe będące właścicielem lub posiadaczem zabytku albo jednostką organizacyjną posiadającą zabytek w trwałym zarządzie. Zabytek powinien być indywidualnie wpisany do rejestru zabytków. Na stronie WUOZ znajdują się informacje, na jaki cel można uzyskać dotację i jakie dokumenty są niezbędne: https://bip.mwkz.pl/dokument/43.

Trwają również konsultacje społeczne projektów dokumentów, w ramach których podmioty z województwa mazowieckiego, w tym właściciele obiektów zabytkowych będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej przedsięwzięć dotyczących ochrony, rozwoju i promowania dziedzictwa kulturowego poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne a także o dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych. Projekt Programu Regionalnego - Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 znajduje się pod linkiem: https://www.funduszedlamazowsza.eu/aktualnosci/konsultacje-projektu-fem-2021-2027/. Uwagi do projektu można zgłaszać do 17 października 2021.

Przedsięwzięcia współfinansowane z funduszy unijnych w ramach programu regionalnego muszą być spójne z zapisami strategii rozwoju województwa. Obecnie trwają konsultacje społeczne projektu aktualizacji "Strategii rozwoju województwa mazowieckiego 2030+. Innowacyjne Mazowsze" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Projekt dokumentów znajduje się na stronie Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie https://www.mbpr.pl/aktualnosci-490,konsultacje-spoleczne-projektu-strategii-rozwoju-wojewodztwa-mazowieckiego.html. Uwagi można zgłaszać do 10 października.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych