Wtorek 5 grudnia
Saby, Kryspiny, Wilmy
RADOM aktualna pogoda

''Wakacje z WOT''

dm, WOT 2021-05-26 11:00:00

"Wakacje z WOT" to akcja, której celem jest umożliwienie uczniom, studentom i nauczycielom wstąpienie w szeregi 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W czasie roku szkolnego czy akademickiego jest to trudne, więc wakacje stają się alternatywą dla osób, które marzą o wojsku. Podobny projekt WOT cieszył się dużym zainteresowaniem podczas ferii.

Uczniowie w kamaszach? To możliwe! 

W szeregach 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej służą uczniowie, często są to osoby, które niedawno weszły w dorosłość. - Interesuję się militariami, a w związku z tym, że wiążę przyszłość ze służbą w wojsku, chciałem nabrać doświadczenia -  mówi tegoroczny maturzysta szer. Adam Dryja - żołnierz 62 batalionu lekkiej piechoty w Radomiu działającego na terenie miasta oraz sąsiednich powiatów i dodaje: - Szkolenia rotacyjne, na których obowiązkowo musimy się stawiać odbywają się w weekendy, dlatego nie kolidowały ze szkołą. Dodatkowo, na służbę mogłem przeznaczać również dni wolne od zajęć. WOT to duża szansa na rozwój,  szczególnie dla młodych osób. Można nauczyć się tutaj wielu ciekawych rzeczy, rozwinąć swoje umiejętności, hartować ducha i postawę patriotyczną, ale również dzięki organizowanym kursom nabrać umiejętności przydatnych w codziennym życiu. 

Z sali lekcyjnej do wojskowych koszar?

Dlaczego nauczyciele wstępują do Wojsk Obrony Terytorialnej? - Wstąpiłem do WOT ze względów patriotycznych, ale też chciałam sprawdzić siebie i swoje możliwości. Poza tym czuję potrzebę pomagania innym, wspierania tej naszej lokalnej społeczności i tej największej jaką jest Ojczyzna - mówi szer. Michał Gutkowski - nauczyciel z Zespołu Szkół w Jasieńcu. 

Nauczyciel, żołnierz 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu swoim zaangażowaniem i pasją do munduru dzieli się z innymi: - To nie tylko służba Ojczyźnie, to niesamowita przygoda, sprawdzenie, jak wysoko wisi nasza poprzeczka, a dodatkowo niesienie pomocy innym. Działania, które podejmowaliśmy podczas pandemii były bardzo motywujące, dlatego zachęcam do wstąpienie w szeregi innych nauczycieli i uczniów. Chciałbym, żeby mogli doświadczyć tego wszystkiego osobiście, przeżyć to i zobaczyć jak to wygląda od środka. Służba to coś bardzo pozytywnego, a dodatkowo można z tego wynieść dużo wiedzy i doświadczenia.     

Służba nie koliduje z pracą nauczyciela. Najlepszym tego przykładem jest właśnie szer. Michał Gutkowski, który podkreśla: - Dyrekcja mojej szkoły nigdy nie robiła mi żadnych problemów w związku ze służbą w WOT. To szkoła państwowa, która wyznaje wartości patriotyczne. Ja ze swojej strony starałem się przez cały okres pandemii, kiedy znacznie wzrosło zapotrzebowanie na naszą pomoc wybierać tak dni służby, żeby nie kolidowały mi z pracą.  

Co? Gdzie? Jak? 

Najbliższe szkolenie na Mazowszu w ramach projektu „Wakacje z WOT” rozpocznie się 26 czerwca, a zakończy 11 lipca uroczystą przysięgą. Czasu na zgłoszenie jest już w zasadzie niewiele. Kandydaci do służby w mazowieckiej brygadzie OT mogą działać dwutorowo. Ochotnicy wnioski o powołanie do odbycia 16 dniowego szkolenia podstawowego lub 8 dniowego wyrównawczego mogą wypełnić z pomocą rekruterów z Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego 6 MBOT lub zgłaszając się bezpośrednio do najbliższego WKU. 

- Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy przez 10 miesięcy nauki i pracy odkładają swoje marzenia na później. Te dwa tygodnie wakacji to doskonały moment, by je spełnić. Jestem przekonany, że podjęta decyzja zaowocuje w przyszłości, a Wy staniecie się częścią Wojska Polskiego, częścią 6 MBOT - zachęca dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Witold Bubak.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych