Sobota 25 marca
Marioli, Dyzmy, Wieńczysława
RADOM aktualna pogoda

W Radomiu brakuje krwi. Na apele odpowiadają pracownicy urzędu pracy

dm, warszawa.tvp.pl 2021-11-22 15:22:00

Są cichymi bohaterami, którzy każdego dnia ratują zdrowie i życie innych ludzi. To honorowi dawcy krwi. Wśród pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu jest ich ponad trzydziestu i zawsze odpowiadają na apele stacji krwiodawstwa. Te znów się pojawiły - w Radomiu pilnie potrzebna jest krew niemal wszystkich grup.

Krew jest bezcenna, a dziś także deficytowa. Od ponad 40 lat dzieli się nią Mirosław Szymański - pośrednik pracy z radomskiego urzędu. Jest rekordzistą - w sumie oddał 211 litrów krwi i jej składników.

- Oddając krew pomagamy osobom potrzebującym, niezależnie w jakim wieku te osoby się znajdują, czy jest to bardzo małe dziecko czy osoba starsza. Więc oddając krew my uzupełniamy bank krwi - powiedział Mirosław Szymański, prezes Zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Nadzieja".

Zapasy krwi są dramatycznie niskie

Dlatego tak ważne jest promowanie honorowego krwiodawstwa i idei czerwonokrzyskiej. Pan Mirosław wielokrotnie organizował zbiórki krwi, zachęcając do udziału w nich innych pracowników, a nawet osoby bezrobotne.

- Czuję z tego powodu ogromną dumę, satysfakcję i radość, że mamy takich pracowników w zespole. Bardzo im za to dziękuję, to co robią jest naprawdę godne ogromnego szacunku - zaznaczył Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Krew jest potrzebna zarówno przewlekle chorym, jak i pacjentom poddawanym szpitalnym zabiegom. Czasami wystarczą jej dwie jednostki, czasami potrzeba ich aż dwadzieścia.

- Nie da się krwi wyprodukować. Oddana krew ważna jest 42 dni, więc tak naprawdę ciągle potrzebujemy dawców, żeby oddawali krew - oświadczyła Aneta Słyk-Małysa, kierownik działu krwiodawców RCKiK w Radomiu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych