Niedziela 23 czerwca
Wandy, Zenona, Prospera
RADOM aktualna pogoda

W PPL pamiętają o bohaterach Radomskiego Czerwca '76

np 2021-06-25 20:01:00

45 lat temu w Radomiu wybuchł jeden z najgłośniejszych w czasach PRL protestów społecznych przeciwko polityce komunistycznych władz. Dzisiaj w mieście zorganizowano obchody ku czci ofiar tamtych wydarzeń.

Foto: Grzegorz Tuszyński

25 czerwca 1976 roku na ulice miasta wyszło od 20 do 30 tys. osób, które zaprotestowały w ten sposób przeciwko ogłoszonej dzień wcześniej drastycznej podwyżce cen żywności, w przypadku niektórych artykułów nawet o 100 i więcej procent. Manifestanci zostali brutalnie zaatakowani i spacyfikowani przez milicję i oddziały ZOMO, a w wyniku brutalnych represji komunistycznych władz setki ludzi zostało uwięzionych i skazanych, a innych wyrzucano z pracy.

Represje dotykały nawet tych, których tylko podejrzewano o udział w zamieszkach albo całkiem niewinne osoby, na które natknęły się milicyjne patrole przeczesujące miasto w poszukiwaniu protestujących. Choć protesty wybuchły wtedy w około 80 miastach w kraju, to jednak w Radomiu były największe i miały najdramatyczniejszy przebieg. Tutaj też represje wobec mieszkańców były najsurowsze.

Coroczne uroczystości ku czci bohaterów Radomskiego Czerwca’76 rozpoczęły się o godz. 16.00 złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową przy budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – w tym budynku w 1976 roku mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR i tutaj zgromadziło się najwięcej manifestujących osób. Chcieli oni wymusić cofnięcie decyzji o podwyżce cen. Gdy okazało się, że z budynku uciekli partyjni dygnitarze, został on splądrowany i podpalony (historycy podejrzewają tu także prowokacyjne działania SB). Na ludzi zgromadzonych w tym rejonie miasta uderzyły potem oddziały milicji i ZOMO.

W uroczystości brali udział także przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, które buduje w Radomiu Port Lotniczy Warszawa – Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. Kwiaty w imieniu Portów Lotniczych złożył Grzegorz Tuszyński, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Operacji Lotniczych PPL.

Godzinę później uczestnicy obchodów zgromadzili się przy Pomniku Radomskiego Czerwca’76 u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, gdzie odmówiono modlitwę i złożono kwiaty. Natomiast Masza Św. która jest zawsze głównym punktem obchodów została odprawiona o godz. 18.00 w radomskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka, ordynariusza diecezji radomskiej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych