Poniedziałek 24 czerwca
Jana, Danuty, Janiny
RADOM aktualna pogoda

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Radomu

cir 2024-06-09 20:59:00

Od godziny 7 w niedzielę 9 czerwca wszyscy obywatele powyżej 18 roku życia mogą głosować w Wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Radomiu wybory odbywają się w 115 lokalach wyborczych, które zostaną zamknięte o godz. 21.

Warto sprawdzić gdzie głosujemy - pełna lista komisji wyborczych tutaj

W Polsce wybierzemy 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego z 13 okręgów wyborczych. Radomianie głosują w okręgu nr 5 obejmującym województwo mazowieckie z wyłączeniem Warszawy oraz tzw. wianuszka, czyli 8 powiatów zlokalizowanych wokół stolicy.

Przy przeliczaniu głosów w każdym kraju Unii Europejskiej stosowany jest proporcjonalny system wyborczy, a więc mandaty dzielone są zgodnie z liczbą głosów zebranych przez poszczególne partie. Kandydat, który na swojej liście wyborczej dostanie największą liczbę głosów, jest brany jako pierwszy przy podziale mandatów. W podziale mandatów brane są pod uwagę tylko te komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5-cio procentowy próg wyborczy.

Aby nasz głos był ważny, należy postawić znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego przez nas kandydata, tylko na jednej liście wyborczej. Tak więc na karcie do głosowane zostawiamy tylko jeden znak "X". Większa liczba znaków uczyni nasz głos nieważnym.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych