Wtorek 25 czerwca
Łucji, Wilhelma, Albrechta
RADOM aktualna pogoda

Światowy Dzień Żywności w X LO

dm 2021-10-21 08:59:00

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. X Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi postanowiło zaakcentować to święto, które ma przeciwdziałać marnowaniu żywności i wzmocnić poczucie solidarności w walce z głodem i niedożywieniem.

Dzień ten został ustanowiony w roku 1979 przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Według Polskiej Akcji Humanitarnej, za obecny stan odpowiadają wadliwy, globalny system żywnościowy, kryzysy gospodarcze oraz niepokojące zmiany klimatyczne.

Wśród zaproszonych gości byli: mgr inż. Urszula Tusiek - nauczyciel przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich, jak również dyrektor Radomskiego Banku Żywności - Krzysztof Sokołowski. Młodzież poznała smutną statystykę, która ukazuje, że w Polsce rocznie marnuje się prawie 5 mln ton żywności. Najwięcej marnują konsumenci, aż 60% wyrzucanego jedzenia pochodzi z gospodarstw domowych.

Dyrektor Sokołowski w bardzo ciekawy sposób przybliżył historię powstania Radomskiego Banku Żywności, jego misję, jak również opowiedział o akcjach przeprowadzanych przez Banki Żywności. Wśród rad odnośnie ograniczenia marnowania żywności, dyrektor podał rozsądne, zaplanowane zakupy, takich ilości produktów, które są nam naprawdę niezbędne do przygotowania posiłków.

Pani Tusiek nawiązała do tego, co jemy i w jaki sposób produkujemy żywność. Przygotowała quiz wiedzy o warzywach, owocach i ich wartościach odżywczych. Z okazji Światowego Dnia Żywności powstała Książka Kucharska z przepisami Społeczności X LO, której recenzentem była pani Urszula Tusiek. Opiekun Samorządu Uczniowskiego Monika Witkowska przekazała pierwszy egzemplarz tej książki na ręce wicedyrektora szkoły Kamila Barwińskiego.

Autorom przepisów: nauczycielom, jak i uczniom wręczono certyfikaty, a goście zostali obdarowani pamiątkowymi aniołami. Spotkanie zakończono wspólnie wypracowanym wnioskiem, że miliardy konsumentów na całym świecie muszą zmienić stare wzorce konsumpcji i w ten sposób ograniczać marnowanie żywności, które przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, do degradacji i wyczerpywania się zasobów naturalnych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych