Wtorek 5 grudnia
Saby, Kryspiny, Wilmy
RADOM aktualna pogoda

Remont kamienic Gąski i Esterki zakończony

dm, UM Radom 2021-05-26 15:33:00

Dobiegł końca remont kamienic Gąski i Esterki. Trwa procedura przetargowa na ekspozycję w planowanym tu Muzeum Historii Radomia. Dziś inwestycje realizowane dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz odrestaurowane meble z apteki "Pod Białym Orłem", wspólnie oglądali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz prezydent Radosław Witkowski.

Foto: UM Radom

Remont i aranżacja w kamienicach Gąski i Esterki Muzeum Miasta Radomia pochłonie prawie 8 mln zł. Pieniądze na ten cel przekazał samorząd województwa. – Tak duże i historycznie ważne miasto, jakim jest Radom, zasługuje na muzeum poświęcone jego historii. Dlatego nie szczędzimy środków na ten cel. Chcemy, aby była to placówka nowoczesna i ciekawa – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Proszę zauważyć, że to, co dziś oglądamy to nie tylko inwestycje w kulturę, ale i działania, dzięki którym kolejne radomskie zabytki odzyskają dawny blask.

Dotyczy to również mebli z apteki „Pod Białym Orłem”, które po renowacji wróciły do Radomia i zostały już umieszczone w tworzonym muzeum. Apteka „Pod Białym Orłem” działała w kamienicy przy ulicy Żeromskiego 5. Została zamknięta w 2013 roku. Była najdłużej działającą apteką w Radomiu. Elementy wyposażenia apteki będą eksponowane w tworzonym Muzeum Historii Radomia. Na ekspozycji będzie można oglądać całe wyposażenie apteki. Koszt prac renowacyjnych to 184 tys. zł. – Będziemy się starali o odzyskanie oryginalnych szkieł aptecznych, które się zachowały. Jeśli jednak nam się nie uda, zrobimy wierne kopie. Na tych szkłach są emblematy apteki. To wyjątkowe elementy, które warto, aby wróciły do Radomia. Obecnie są w Muzeum Farmacji w Krakowie – mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Marszałkowie wspólnie z prezydentem przeszli także pod kamienicę Deskurów, która została zrewitalizowana dzięki wsparciu unijnemu przyznanemu przez samorząd województwa. Dotacja unijna na ten cel wyniosła aż 23 mln zł. – Miasto Kazimierzowskie z roku na rok coraz bardziej się zmienia. Cieszę, że w tym całym procesie mamy dobrego partnera, jakim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, który nie tylko wsparł finansowo rewitalizację kamienicy Deskurów, ale też podjął się remontu Domu Gąski i Esterki i utworzenia w tym miejscu Muzeum Historii Radomia. To kolejny ważny krok przybliżający nas do celu, jakim jest przywrócenie radomianom Miasta Kazimierzowskiego. Jestem przekonany, że już niedługo ta część miasta będzie miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez samych radomian i naszych gości – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Dwór Zabiełły od kilkunastu lat nie mógł znaleźć nowego właściciela. Ostatecznie Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przekazaniu dworku Muzeum im. Jacka Malczewskiego. – Procedura samego przekazania będzie trwała kilka tygodni, jednak decyzja została już podjęta – zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski. Dwór Zabiełły po rewitalizacji stanie się jednym z ważniejszych obiektów na radomskim szlaku turystycznym obok głównego popijarskiego gmachu Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki oraz kamienicy Deskurów. Jak budynek zostanie wykorzystany? Muzeum ma pomysł na urządzenie pałacyku, ale jest także otwarte na inne koncepcje. Jak podkreśla Adam Duszyk, zastępca dyrektora muzeum, zostanie zorganizowana debata publiczna dotycząca zagospodarowania dworku. – Czekamy na pomysły dotyczące zagospodarowania pałacyku. Prosimy o przesyłanie ich na adres malczewski@muzeum.edu.pl. Zależy nam, aby wysłuchać radomian i osób zainteresowanych. Być może któryś z nadesłanych pomysłów okaże się bezkonkurencyjny.

Podczas briefingu marszałkowie przekazali na ręce prezydenta Radosława Witkowskiego flagę Mazowsza. Podsumowali także wsparcie, jakie ze strony samorządu trafiło do Radomia na różnego typu inwestycje. – W sumie w ostatnich latach na inwestycje realizowane przez nas, jak i lokalne samorządy przekazaliśmy do samego Radomia ponad 1 mld zł. Z tej puli ponad 600 mln zł to środki unijne. Do całego regionu radomskiego przekazaliśmy aż 4 mld zł wsparcia. Dzięki tej pomocy zrealizowano tysiące potrzebnych mieszkańcom inwestycji – modernizowane były drogi, szpitale, instytucje kultury, a także placówki oświatowe. Powstawały boiska i hale sportowe, a te wymagające remontu były modernizowane – podsumowuje marszałek Adam Struzik.

Rozpoczęta 31 lat temu reforma samorządowa dała początek dynamicznemu rozwojowi społeczności lokalnych. Powierzenie poszczególnych zadań samorządom, na początku na szczeblu gminnym, a potem także powiatowym i wojewódzkim, otworzyło obywatelom drzwi do decydowania i współtworzenia najbliższego otoczenia. Tych 31 lat to był czas wielkich przemian w każdej dziedzinie życia, co widać na przykładzie województwa mazowieckiego. Reforma samorządowa, a później wejście Polski do Unii stworzyły podwaliny pod budowę silnych regionów.

– Radom to silne i ambitne miasto, tak jak jego mieszkańcy. Kwoty naszego wsparcia dobitnie pokazują, że dobra współpraca z samorządem województwa i wartościowe inicjatywy lokalnych samorządów przynoszą realne efekty – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych