Sobota 13 sierpnia
Diany, Hipolita, Kasjusza
RADOM aktualna pogoda

Radomskie X LO im. Konarskiego od lat stawia na integrację

dm 2021-03-22 15:00:00

Empatia, przyjazna atmosfera i nowoczesne metody nauczania - to główne atuty X Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Konarskiego w Radomiu. Szkoła mieszcząca się przy ul. Beliny- Prażmowskiego 37 zaprasza do siebie absolwentów klas ósmych. W nowym roku szkolnym proponuje dwie klasy o ciekawych profilach.

X Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Konarskiego w Radomiu jest szkołą wyjątkową, bowiem jest to jedyne na Mazowszu w pełni integracyjne liceum. Oznacza to, że wszystkie klasy w tej placówce są integracyjne. Liczą maksymalnie do 20 uczniów. W każdej z nich uczy się 15 osób pełnosprawnych oraz 5 uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Na lekcjach obecnych jest dwóch nauczycieli - prowadzący oraz wspomagający uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia integracyjnego.

- Integracja to niewątpliwie nasza główna idea, która wyróżnia nas na tle innych liceów. Pomysł ten został zapoczątkowany w naszej szkole prawie 20 lat temu. W związku z tym nasza młodzież jest z nim całkowicie oswojona. Jest to dla nich coś zupełnie normalnego i oczywistego. Bierzemy też często udział w różnych inicjatywach i projektach społecznych związanych z osobami z niepełnosprawnością. Pokazujemy w ten sposób, że oprócz nauki wzajemny szacunek, akceptacja i empatia są dla nas najważniejsze. Nasi uczniowie wiedzą, że zawsze mogą liczyć na pomoc zarówno nauczycieli, jak i swoich kolegów i koleżanek – mówi dr Paweł Borowiecki – pedagog specjalny z X LO, który sam jest osobą z niepełnosprawnością ruchową i porusza się na wózku.

Budynek szkoły pozbawiony jest barier architektonicznych. Znajduje się w nim winda oraz podjazdy. Uczniowie mający trudności ruchowe mogą skorzystać z dowozów do szkoły. To bardzo duże udogodnienia dla młodzieży poruszającej się na wózkach. Tacy uczniowie doskonale radzą sobie uczęszczając do X LO.

„Konarski” jest małą, kameralną szkołą. W związku z tym nauka odbywa się na jedną zmianę. Języki obce nauczane są w grupach 10-osobowych, co przypomina warunki w małych prywatnych szkołach językowych. Z pewnością jest to dużym plusem. Poza tym szkoła zapewnia m.in.: bezpłatny dostęp do Internetu przez wi-fi, darmowe podręczniki dla uczniów integracyjnych, a także stypendia za najlepsze wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Niewątpliwym atutem liceum jest również jego położenie w centrum miasta, niedaleko dworców PKP i PKS. Umożliwia to szybki i  dogodny dojazd uczniom z różnych dzielnic i z okolic Radomia.

Szkoła jest wolna od agresji i narkotyków, co zgodnie podkreślają uczniowie i absolwenci X LO. Podobnie jak w każdej innej szkole, mogą zdarzyć się czasami różne nieporozumienia wśród uczniów, które staramy się na bieżąco rozwiązywać. Z  pewnością jednak nie ma u nas przejawów dyskryminacji i nietolerancji – przyznają. Zwracają także uwagę, że nauczyciele są mili i sympatyczni, nikt się nie wywyższa, a  w szkole panuje przyjazny klimat. Ta wyjątkowa atmosfera sprawia, że nawet po wielu latach absolwenci bardzo chętnie odwiedzają mury swojego liceum.

W nowym roku szkolnym „Konarski” przygotował dla ósmoklasistów dwie klasy o następujących profilach:

Klasa 1A – rozszerzona historia i WOS

Klasa 1B – rozszerzona geografia i j. angielski.

- Mamy nadzieję, że profile te są na tyle uniwersalne, iż zaciekawią ósmoklasistów i  zaspokoją ich zainteresowania. Staramy się nasze zajęcia prowadzić tak, aby rozwijać zainteresowania uczniów na danym kierunku nauczania – mówią dyrekcja i  nauczyciele X LO. Uczniowie rozwijają tu także swoje talenty plastyczne, muzyczne, sportowe, recytatorskie, informatyczne, biorą udział w olimpiadach i konkursach oraz realizują liczne projekty edukacyjne. Nauczyciele prowadzą zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania. Współpracują z radomskimi szkołami wyższymi: Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym i Wyższą Szkołą Handlową. Młodzież uczestniczy w wykładach i wyjazdach edukacyjnych organizowanych przez te uczelnie.

Uczniowie biorą również udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, żywych lekcjach historii, pokazach i warsztatach, m.in. w Państwowym Muzeum na Majdanku. Zrzeszają się też w szkolnym klubie czytelniczym czy szkolnym kole wolontariatu, działając na rzecz osób potrzebujących pomocy. X LO współpracuje także z  placówkami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób z  niepełnosprawnością i ich rodzin, aktywnie włącza się w organizację imprez, które odbywają się na terenie miasta. Organizuje m.in. Charytatywny Bal Integracyjny.

Co roku w liceum odbywa się rajd integracyjny klas pierwszych. Połączony jest z otrzęsinami pierwszoklasistów. Wszyscy bawią się świetnie, biorąc udział w wielu konkursach. Uczestnicy integrują się we wspólnej zabawie. Rajd kończy wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Klasa, która wygra wszystkie konkurencje przygotowuje rajd w kolejnym roku.

W tradycję szkoły wpisuje się również organizowany co roku Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. To doskonała okazja dla młodzieży, która chce zaprezentować swój talent muzyczno-wokalny na scenie. Festiwal jest również wydarzeniem charytatywnym, gdyż w czasie jego trwania zbierane są środki finansowe przeznaczone na pomoc dla potrzebujących uczniów. Z kolei wydarzenie pt. „Z  podwórka do NBA” jest imprezą sportową organizowaną od 2002 roku przez nauczycieli wychowania fizycznego X LO i Centrum Aktywności Lokalnej Śródmieście. W zawodach startują szkolne drużyny z Radomia i okolic. Ich celem jest aktywizacja młodzieży do uczestnictwa w imprezach rekreacyjno - sportowych.

- Przez lata dorobiliśmy się opinii szkoły przyjaznej, empatycznej, z wysokim poziomem kształcenia. Nasza wysoko wyspecjalizowana kadra pedagogiczna zapewnia wszechstronne wsparcie, opiekę i pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Wychowawcy czuwają nad tym aby wszyscy czuli się u nas "jak u siebie w domu".

Ponadto każdego dnia wprowadzamy w życie nasze hasła: "Włącz Integrację" i „Szkoła z Sercem”. To nas wyróżnia na tle innych liceów w Radomiu. Mam nadzieję, że nowi uczniowie, którzy zdecydują się na naukę w „Konarskim”, będą zadowoleni ze swojego wyboru. Serdecznie zapraszamy! - podsumowuje z uśmiechem dyrektor X LO, Wiktor Karoń.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych