Poniedziałek 30 stycznia
Macieja, Martyny, Teofila
RADOM aktualna pogoda

Radomskie Obchody Święta Niepodległości

dm, UM Radom 2021-11-11 15:57:00

Z udziałem parlamentarzystów, władz miasta i województwa, radnych, służb mundurowych przedstawicieli organizacji społecznych i kombatanckich oraz młodzieży z radomskich szkół, odbyły się obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Foto: UM Radom

Rozpoczęła je msza św. w katedrze, po której uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek, pod pomnik Czynu Legionów. Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik w swoim wystąpieniu przypomniał, że Radom i radomianie odegrali w wydarzeniach sprzed 103 lat szczególną rolę.

- Zanim 11 listopada Józef Piłsudski, odebrał z rąk Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem, co czcimy dziś jako początek wolności i niepodległości, Radom był już niepodległy od 10 dni. Stało się tak za sprawą obywateli miasta, którzy 2 listopada 1918 roku wzięli swój los we własne ręce, rozbrajając austriacki garnizon, przejmując władzę i powołując tzw. Republikę Radomską. Tym samym nasze miasto stało się jednym z pierwszych wolnych od zaborcy miast w Królestwie Polskim. Radom 1918 roku był i jest przykładem, jak w poszanowaniu demokratycznych praw wszystkich stanów i grup społecznych, można budować wspólnotę - mówił wiceprezydent.

Jerzy Zawodnik nawiązał także do aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. - Wyrażając wielki szacunek dla odpowiedzialnej i trudnej pracy służb stojących dziś na straży granicy z Białorusią, szczególnie mocno doceniamy też naszą obecność w Unii Europejskiej i NATO. Polska nie jest w Europie osamotniona. Jest silna siłą swoich międzynarodowych sojuszy. A naszym wspólnym obowiązkiem jest troska o ich trwałość i poszanowanie, leżących u ich podstaw, wspólnych wartości - powiedział wiceprezydent.

Podczas uroczystości został odczytany Apel Poległych oraz zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Czynu Legionów.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych