Sobota 13 sierpnia
Diany, Hipolita, Kasjusza
RADOM aktualna pogoda

Radomscy uczniowie wyróżnieni w ogólnopolskim programie historycznym

dm 2019-02-28 11:29:00

Artykuł historyczny napisany przez uczniów X LO im. Konarskiego w Radomiu został wyróżniony przez jury i organizatorów w ogólnopolskim programie.

Szukasz pomysłu na ostatki - Restauracja Bombonierka zaprasza

"Historionauci" to program edukacji historycznej, którego organizatorami byli: Centrum Edukacji Obywatelskiej i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych (klas VI- VIII), gimnazjalnych i ponadpodstawowych.

Do programu przystąpiło kilkadziesiąt placówek z całej Polski. Przez kilka miesięcy uczestnicy szukali śladów przeszłości w wybranych muzeach, zarówno w narodowych, jak i regionalnych. W ramach swoich działań uczniowie pisali artykuły oraz tworzyli padlety opowiadające o odzyskaniu niepodległości poprzez opisanie historii wybranego eksponatu: obrazu, grafiki, dokumentu, fotografii, przedmiotu codziennego użytku.

Uczniowie z X LO im. St. Konarskiego: Gabriel Głuch i Krzysztof Kośla wraz z nauczycielkami: Danutą Karoń i Ewą Wziątek nawiązali współpracę z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Podczas lekcji muzealnej w tej placówce, którą poprowadził Krzysztof Skarżycki, zwiedzili wystawę "Radomianie na drodze do niepodległości", obejrzeli eksponaty i poznali ich historię. Ostatecznego wyboru dokonali po konsultacjach z pracownikiem muzeum.

Eksponatem, który szczególnie ich zainteresował i poprzez jego historię opowiedzieli o odzyskaniu niepodległości w Radomiu był puchar marszałka Hindenburga. Obiekt został sfotografowany i opisany, a efektem końcowym było stworzenie padletu i napisanie artykułu historycznego: "Puchar żelaznego bohatera - żelaznego czasu. Kielich Paula von Hindenburga w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu".

Praca uczniów z Konarskiego została wyróżniona przez profesjonalne jury i po dwuetapowej ocenie merytorycznej znalazła się w gronie 14 najlepszych artykułów, które zostały opublikowane na portalu edukacyjnym „Historia: Poszukaj”.

Zapoznaj się z artykułem - tutaj.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych