Niedziela 3 marca
Maryny, Kunegundy, Pakosława
RADOM aktualna pogoda

Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w RCO. Wykryto 4 nowotwory

dm 2018-04-26 08:40:00

W Radomskim Centrum Onkologii odbyła się konferencja podsumowująca pierwsze miesiące działania Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Po kilku miesiącach badań, akcji edukacyjnej oraz szkoleń dla lekarzy i pielęgniarek, organizatorzy ogłosili, że przebadano ponad tysiąc pacjentów z województwa mazowieckiego. Wykryto 4 nowotwory regionu głowy i szyi, przeszkolono 153 lekarzy i pielęgniarki.

W spotkaniach informacyjnych uczestniczyło ponad 200 osób, a w najbliższych miesiącach zorganizowane zostaną spotkania dla kolejnych 400 osób. Program będzie realizowany do sierpnia 2019 roku.

Gościem specjalnym spotkania w Radomskim Centrum Onkologii była Aleksandra Rudnicka z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, która mówiła o kampanii #wczesnewykrycietozycie. Lekarze z Radomskiego Centrum Onkologii oraz Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie przedstawili sposoby wykrywania i leczenia nowotworów głowy i szyi. Była również możliwość zapisania się na badania.

„Wspólnie pokonamy raka” - pod takim hasłem Mazowiecki Szpital Bródnowski wraz z Radomskim Centrum Onkologii oraz Mazowieckim Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia realizuje program profilaktyczny dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest odpowiedzią na bardzo znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi w ostatniej dekadzie. Liczba nowych rozpoznań wzrosła o 25%, tj. z 8 694 do 10 801. Mapy Potrzeb Zdrowotnych, opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, prognozują w latach 2015-2025 wzrost liczby zachorowań na nowotwory głowy i szyi o 10%.  

Cele projektu:

- EDUKACJA - upowszechnienie świadomości i wiedzy oraz działań profilaktycznych mogących skutecznie zwiększyć wykrywalność nowotworów głowy i szyi;

- BADANIA PROFILAKTYCZNE wykrywające nowotwory obszaru głowy i szyi;

- WSPARCIE EMOCJONALNE - organizacja spotkań dla chorych i ich rodzin, w celu wsparcia ich powrotu do normalnego życia.

Głównym celem projektu jest objęcie grupy docelowej 10 000 mieszkańców województw mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego bezpłatnymi świadczeniami zdrowotnymi w ramach profilaktyk. Grupą docelową są osoby w wieku produkcyjnym, będące w grupie podwyższonego ryzyka w wieku 40-65 lat, tj.: są wieloletnimi palaczami, nadużywają alkoholu, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych takich jak:

1. pieczenie języka,
2. niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
3. ból gardła,
4. przewlekła chrypka,
5. guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, 
6. ból w trakcie jedzenia oraz problemy z przełykaniem.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych