Wtorek 12 grudnia
Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
RADOM aktualna pogoda

Program LIFE. Na osiedlu Nad Potokiem wybudowany zostanie zbiornik przeciwpowodziowy

dm 2021-09-24 16:39:00

Wodociągi Miejskie w Radomiu, reprezentujące inwestora - Gminę Miasta Radomia, przekazały formalnie teren budowy pod inwestycję: Budowa budowli przeciwpowodziowej - sztucznego zbiornika przeciwpowodziowego wraz z sekwencyjnym systemem sedymentacyjno - biofiltracyjnym zlokalizowanym na Potoku Północnym oraz obiektami związanymi z nim technicznie i funkcjonalnie przeznaczonymi na potrzeby ochrony przed powodzią w ramach realizowanego projektu LIFE, pn. "Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia".

Jest to inwestycja w ramach Programu LIFE, której celem jest poprawa jakości wody i bioróżnorodności oraz zminimalizowanie przepływów w Potoku Północnym

Zgodnie z podpisaną wcześniej umową, z wyłonionym w przetargu wykonawcą - konsorcjum firm Zakładem Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza oraz Inżynierią Wodną Końskie s.c., wykonawca przystąpi do realizacji tego zadania.

Na początku będą trwały prace przygotowawcze w terenie, takie jak przygotowanie placu budowy, inwentaryzacja, pomiary geodezyjne oraz wycinka drzew i zakrzaczeń. Dopiero w kolejnym etapie wykonawca przystąpi do budowy nowych odcinków przekładanych sieci: kanalizacji sanitarnej, gazowej i elektrycznej, a następnie do rozbiórki starych odcinków sieci kolidujących z budową zbiornika zalewowego.

Kolejnym etapem będą zasadnicze prace ziemne związane z kształtowaniem terenu pod polder oraz budową konstrukcji piętrzących.

Na realizację całego zbiornika przeciwpowodziowego od rozpoczęcia prac budowlanych wykonawca będzie miał 9 miesięcy.


Przypomnijmy, że Radom jest jednym z pierwszym miast w Polsce i Europie, który próbuje rozwiązać problem globalnych zmian klimatu i nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Miasto realizuje projekt adaptacji do zmian klimatu w ramach unijnego programu LIFE.

Realizacja projektu unijnego pn. "Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę ściekową w przestrzeni miejskiej Radomia" zbliża się do finału. Radom jest jedynym miastem w Polsce, które otrzymało unijne wsparcie wartości 5,8 mln euro. Główne zadanie realizowane jest na zalewie Borki i w jego sąsiedztwie, ale Wodociągi Miejskie przeprowadziły też szereg innych zadań, tj. chociażby budowy i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.

Jeśli zaś chodzi o zalew na Borkach, to już w czerwcu informowaliśmy, że woda jest przydatna do kąpieli. To efekt zakończenia prac właśnie w ramach projektu LIFE na zbiorniku i stawach kolmatacyjnych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych