Poniedziałek 24 czerwca
Jana, Danuty, Janiny
RADOM aktualna pogoda

Problemy osób chorych, czy przemoc domowa. Rzecznik Praw Obywatelskich w Radomiu [ZDJĘCIA]

dm, rpo.gov.pl 2016-04-19 16:00:00

W Ośrodku Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" odbyło się spotkanie Rzecznika Praw Obywatelskich - Adama Bodnara z mieszkańcami Radomia. - W każdym mieście spotykamy się nie tylko z innym zestawem problemów, ale też z innym patrzeniem na ich rozwiązywanie - mówił rzecznik RPO.

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich było okazją do przedstawienia najważniejszych problemów dotyczących praw człowieka, tematów istotnych dla sektora pozarządowego i społeczeństwa obywatelskiego w regionie, a także do wspólnego poszukania najlepszych rozwiązań.

To kolejna wizyta regionalna RPO – wcześniej Adam Bodnar był w województwie zachodniopomorskim, na Podlasiu i Suwalszczyźnie, w Kielcach, w Poznaniu, na Podkarpaciu i w Koninie, a także w Łodzi, Skierniewicach i Piotrkowie Trybunalskim.

Te wizyty przekładają się na konkretne działania na rzecz obywateli, gdyż RPO może nie tylko analizować prawnie poszczególne problemy i starać się pomóc w ich rozwiązywaniu. Może też zwracać uwagę władzom publicznym i wpływać na zmianę prawa.

Osoby chore i ich opiekunowie

W naszym mieście rozmawiano przede wszystkim o problemach osób chorych i ich opiekunów. Z jednej strony osoby z niepełnosprawnościami nie zawsze mogą dowiedzieć się o przysługujących im prawach (tu mogą się przydać poradniki przygotowywane przez ekspertów Biura RPO), nie mają dostępu do specjalistów-geriatrów. Napotykają na kłopoty związane z różnicami uprawnień wynikającymi z tego, jak oznaczony został ich stopień niepełnosprawności. Mają kłopoty z zatrudnieniem.

Z drugiej strony opiekunowie osób chorych, zwłaszcza na choroby otępienne, zmagają się z ogromnymi trudnościami. Uczestnicy spotkania opowiadali o tym, jak wzajemnie sobie pomagają ("nasze dzieci wyjeżdżają, rodzice są ciężko chorzy - musimy się organizować i pomagać sobie, bo Radom się starzeje"), o lęku przed utratą zasiłku (opiekun jest praktycznie przywiązany do domu, każde wyjście może się skończyć odebraniem świadczenia).

Rozmawiano też o prawie do godnej śmierci - o tym, by lekarz nie "zabierał do szpitala" osoby umierającej, ale przedstawił jej i jej rodzinie prawa i rokowania w sposób pełen szacunku.

Tradycja Radomia i jej znaczenie dla teraźniejszego miasta

Tematem rozmów były też kłopoty w działaniu na rzecz upamiętniania historii Radomia. Rzecznik mógłby pomóc patronując inicjatywom, dotyczącym promowania dziedzictwa praw obywatelskich (konstytucja Nihil novi została przyjęta w 1505 r. w radomskiej farze).

Adam Bodnar ma świadomość, że wspieranie tradycji i wartości ma znaczenie dla dobrostanu lokalnej społeczności i jej rozwoju, także rozwoju gospodarczego. Uczestnicy spotkania podzielali ten pogląd. Dla nich uznanie historycznej roli miasta i wkładu obywateli, którzy teraz działają na rzecz upamiętniania historii, jest kluczowe.

Niesłuszne oskarżenie

Dziś człowiek niesłuszne oskarżony przez prokuratora nie może skutecznie dochodzić za to odszkodowania (chodzi np. o sytuację, kiedy prokurator wie, że sprawa nie ma podstaw, ale prowadzi ją, by poprawić statystyki czy przypodobać się przełożonym, a na koniec sprawa upada przed sądem).

Adam Bodnar przyznał, że nawet w sprawach bezpodstawnego aresztowania odszkodowania w Polsce są znikome. A w przypadku bezpodstawnego oskarżenia sprawa jest jeszcze trudniejsza - można formalnie dochodzić odszkodowania, ale trzeba by było udowodnić świadome działanie funkcjonariusza publicznego nastawione na krzywdę konkretnej osoby. A to jest praktycznie niewykonalne.

Zdaniem Rzecznika jasno widać, że do polskiego prawa trzeba wprowadzić mechanizm pozwalający skutecznie dochodzić odszkodowania za niesłuszne oskarżenie.

Ponadto pojawił się problem przemocy domowej, czy dziedziczenia długów.

Rzecznik Praw Obywatelskich na każde pytanie odpowiadał tak, aby pomóc drugiej osobie. Tłumaczył również, jak wyjść z niektórych problemów.

Adam Bodnar powtarza bowiem, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie może ograniczać się do analizy dokumentów. Musi rozmawiać z ludźmi, dowiadywać się, jakie są ich problemy i wspólnie z nimi szukać rozwiązań.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych