Wtorek 8 lipca
Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Prezydent Radomia i samorządowcy regionu o strategii województwa

radom.pl, ts 2012-02-29 19:00:00

Prezydent Andrzej Kosztowniak zaprosił samorządowców z okolicznych gmin i powiatów, by wspólnie omówić i wypracować jednolite stanowisko do aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego.

Fot. Marian Strudziński (UM)

Zapisy Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego będą rzutować na możliwości rozwojowe miasta i  regionu radomskiego do 2020 roku, musimy więc podjąć wszelkie możliwe działania na rzecz poprawy sytuacji subregionu radomskiego – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak.

Właśnie trwają konsultacje w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego. Wszelkie uwagi, wnioski i propozycje zmian zapisów  Strategii można zgłaszać do 28 marca. Konferencja poświęcona wypracowaniu jednolitego stanowiska samorządów subregionu radomskiego zorganizowana została w Urzędzie Miejskim 29 lutego.

Prezydent Kosztowniak zwrócił uwagę na fakt, że nasze samorządy znajdują się w obszarze charakteryzującym się szczególnie złą sytuacją społeczną i gospodarczą. Jesteśmy jednym z najbiedniejszych subregionów w Polsce,  paradoksalnie będąc częścią najbogatszego województwa w kraju. Nasz subregion charakteryzuje się najniższym w województwie wskaźnikiem PKB na mieszkańca, oraz najwyższą stopą bezrobocia, sięgającą 22,8% (przy średniej 9,6% w województwie). W niektórych powiatach np. szydłowieckim sięga nawet 36,3%.

Władze Radomia od dawna uważają za wielce krzywdzący fakt, że wielkość wsparcia unijnego na projekty realizowane w naszym subregionie jest najmniejsza w województwie, co stoi w oczywistej sprzeczności z zasadami polityki spójności „służącej wzmacnianiu spójności gospodarczej i społecznej w Unii Europejskiej poprzez zmniejszenie dysproporcji w poziomie rozwoju różnych regionów oraz zacofania regionów lub wysp najmniej uprzywilejowanych, w tym stref wiejskich.”

Ogromne zaniepokojenie budzi również fakt, że Mazowsze, jako najbogatsze województwo w Polsce przekroczyło 75-procentowy próg PKB średniej unijnej na mieszkańca i traci tym samym możliwość korzystania ze wsparcia unijnego w ramach celu 1 Konwergencja, na który było przeznaczane aż 86% środków Polityki Spójności. To jednak nie bogactwo Mazowsza jest tego przyczyną, a zawyżone przez bogatą Warszawę wskaźniki, liczone jako średnia dla całego województwa.

 

O sytuacji regionu radomskiego na tle województwa oraz znaczeniu i roli Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego mówił podczas konferencji dr Maciej Trzaskowski, dyrektor radomskiego oddziału Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego.

Propozycje pierwszych uwagi i wniosków do strategii przedstawił  zaś dyrektor Wydziału Funduszy Unijnych i Strategii Urzędu Miejskiego Sebastian Murawski. Jednym z najistotniejszych postulatów zgłaszanych przez władze Radomia  jest uzyskanie dla subregionu radomskiego dostępu do środków z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej lub jego odpowiednika w przyszłej perspektywie finansowej 2014-20.

Wnioski i propozycje zgłoszone w toku konferencji przez zaproszonych samorządowców subregionu radomskiego staną się podstawą do opracowania przez Urząd Miejski w Radomiu wspólnego, jednolitego stanowiska, które zostanie w ramach konsultacji oficjalnie przesłane do samorządu wojewódzkiego. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap