Środa 24 lipca
Kingi, Krystyny, Antoniego
RADOM aktualna pogoda

Powstaną nowe drogi rowerowe w Radomiu

dm, MZDiK 2022-02-24 16:16:00

Nowe drogi rowerowe mają jeszcze w tym roku powstać wzdłuż odcinków ulic 11 Listopada, Beliny-Prażmowskiego i Limanowskiego. Dzięki temu sieć tras dla cyklistów w Radomiu powiększy się o prawie 1800 metrów. Trwają teraz procedury przetargowe, mające na celu wybranie wykonawców tych trzech zadań. Prace powinny ruszyć już wiosną.

Powyższe inwestycje zostały zgłoszone oraz wybrane do realizacji przez samych mieszkańców Radomia - w ramach budżetu obywatelskiego. Miały zostać wykonane w minionym roku, ale ogłoszone wówczas przetargi musiały zostać unieważnione. W jednym przypadku jedyny chętny wykonawca proponował kwotę ponad trzy razy wyższą niż była zarezerwowana na te roboty. W innym przetargu jedyna oferta była natomiast droższa o około 200 tysięcy złotych. Teraz ponowiliśmy wszystkie procedury. W ostatnich dniach otworzyliśmy oferty potencjalnych wykonawców robót.

Pierwszy ogłoszony przetarg dotyczył budowy drogi rowerowej wzdłuż północnej strony ulicy 11 Listopada, między ulicami Zbrowskiego a Chrobrego. Ten 975-metrowy odcinek pozwoli na połączenie ze sobą istniejących tras wzdłuż ulic Chrobrego, Zbrowskiego oraz 11 Listopada, Struga i Olsztyńskiej. Ścieżka będzie przerwana jedynie obok działki należącej do spółki Radpec (będzie tam sam chodnik), ponieważ nie udało się pozyskać potrzebnego terenu. W tym postępowaniu wpłynęło sześć ofert. Pięciu chętnych jest z Radomia, jeden zaś z pobliskiego Skaryszewa. Najtańsza złożona propozycja wynosi około 1,05 miliona, a dwie najdroższe po około 1,39 miliona złotych. Wszystkie mieszczą się w kwocie zarezerwowanej w budżecie na zrealizowanie powyższego zadania. Określono ją na 1,4 miliona złotych.

Kolejny przetarg został ogłoszony na budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Beliny-Prażmowskiego. Powstanie ona po północnej stronie jezdni, od ronda Mikołajczyka (wraz z przejazdem przez ulicę 25 Czerwca) do ulicy Traugutta. Tutaj obok 420-metrowego odcinka ścieżki także powstanie nowy chodnik z betonowej kostki. Ciąg ten będzie kontynuacją powstałej niedawno drogi rowerowej biegnącej obok trasy N-S (od ronda Zapały do ulicy Czachowskiego) oraz ulicy Beliny-Prażmowskiego (od ulicy Czachowskiego do ronda Mikołajczyka). W tym przypadku również zgłosiło się sześciu wykonawców - czterech z Radomia i dwóch ze Skaryszewa. Zaoferowali oni ceny od około 587 tysięcy do ponad 812 tysięcy złotych. Na to zadanie mamy kwotę 580 tysięcy złotych. Najtańsza złożona oferta nieznacznie ją przekracza.

Następna procedura przetargowa trwa na wykonanie zadania przy ulicy Limanowskiego, od ronda Kisielewskiego do ulicy Wałowej. Tutaj droga rowerowa i chodnik z kostki powstaną po wschodniej stronie jezdni. Wspólny ciąg ma być tylko wzdłuż stacji paliw. Ścieżka zostanie połączona z istniejącym już łącznikiem rowerowym ronda Kisielewskiego z ulicą Krakowską. Dodatkowo powstanie połączenie po zachodniej stronie drogi - od ronda do głównej bramy Zespołu Szkół Technicznych. Dzięki temu z nowego rozwiązania będą mogli wkrótce skorzystać także uczniowie tej placówki. Łączna długość planowanych odcinków to 390 metrów. W tym przetargu startowały trzy firmy z Radomia i dwie ze Skaryszewa. Oferenci podali kwoty od około 600 do prawie 772 tysięcy złotych. Budżet wynosi 550 tysięcy złotych.

Wszystkie oferty muszą zostać standardowo sprawdzone pod względem formalnym, rachunkowym i prawnym. Jeżeli nie będzie żadnych przeszkód, aby wyłonić zwycięzców, to już wiosną - po podpisaniu umów - powinni oni rozpocząć roboty. Na ich wykonanie będą mieli sześć miesięcy przy 11 Listopada i po pięć miesięcy w pozostałych przypadkach. MZDiK

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych