Niedziela 3 grudnia
Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
RADOM aktualna pogoda

Piktogramy przed przejściami przypominają o obowiązku odłożenia telefonu

dm, MZDiK 2021-06-03 13:53:00

Od 1 czerwca w Polsce weszły nowe przepisy, w myśl których piesi przechodzący przez przejście nie mogą używać smartfonów i innych urządzeń elektronicznych, mogących rozpraszać ich uwagę. Przypominają im o tym piktogramy malowane w Radomiu w ramach wspólnej inicjatywy policji i MZDiK. Radomski projekt zostanie użyty w całym kraju!

W trakcie wchodzenia bądź przechodzenia przez jezdnię - również w obrębie przejść - pieszych obowiązuje obecnie zakaz korzystania z telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych, takich jak tablet - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze i samym przejściu. Można za to dostać mandat!

- Zmiana, która dotyczy zakazu używania telefonu, obejmie całe społeczeństwo, lecz w tym wypadku przydałaby się kampania edukacyjna - takie propozycje już na początku tego roku wyrażali eksperci od transportu i logistyki (źródło: portal prawo.pl). "Działania wyprzedzające", mające przypomnieć o nowych przepisach, podjęli w Radomiu wspólnie Komenda Wojewódzka Policji oraz Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. Przygotowaliśmy projekt prostego piktogramu, który już zaczął być malowany przez wykonawcę oznakowania poziomego na chodnikach przed przejściami. Jest to symbol przekreślonego smartfona i napis SMART STOP. Piktogramy będą umieszczane między innymi w sąsiedztwie szkół, galerii handlowych, dworców i innych miejsc, które generują duże natężenie ruchu pieszych, w tym młodzieży - czytamy na mzdik.pl.

Co ciekawe, projekt piktogramu SMART STOP przygotowany przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu w uzgodnieniu z inicjatorem całej akcji, czyli mazowiecką policją, spodobał się Komendzie Głównej Policji. Przesłała go ona do jednostek wojewódzkich, dzięki czemu autorska grafika pracownika MZDiK będzie mogła być stosowana przy przejściach w całej Polsce. I już jest - o czym przekonaliśmy się, przeglądając zdjęcia choćby z Zamościa i Świdnika. Cieszymy się, że nasz projekt będzie wykorzystywany w policyjnych akcjach promujących bezpieczeństwo w Polsce - mówią przedstawiciele miejskiej spółki.

Żadne piktogramy nie zastąpią jednak zdrowego rozsądku, dlatego apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o to, żeby przeczytali - jeżeli jeszcze tego dotychczas nie zrobili - o nowych prawach i obowiązkach, dotyczących zarówno kierowców, jak też pieszych. Jedną z ważniejszych nowości jest wprowadzenie od 1 czerwca pierwszeństwa pieszych wchodzących na przejście.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych