Czwartek 21 września
Jonasza, Mateusza, Hipolita
RADOM aktualna pogoda

Pierwsza tego typu operacja w radomskim szpitalu

dm 2021-06-27 10:44:00

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym po raz pierwszy wykonano operację zespolenia głów wyrostków stawowych żuchwy będących integralnymi ruchomymi elementemi stawów części skroniowo-żuchwowych.

Pierwszym pacjentem, u którego lekarze specjaliści z dziedziny chirurgii szczękowo-twarzowej RSzS wykonali tę operację był 30-letni mężczyzna po urazie twarzowej czaszki. Mężczyzna jadąc hulajnogą upadł i złamał żuchwę.

"Operacja - jak mówi dr. n. med. Maciej Podsiadło z oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej miejskiej placówki - polegała na zespoleniu odłamanych fragmentów głów żuchwy z pozostałą częścią kości. Operacja trwała niemal trzy godziny, dzięki niej przywrócona została prawidłowa wysokość twarzy i zgryzu."

Rekonwalescencja pacjenta potrwa 6 tygodni, w tym czasie powinien unikać wysiłku i stosować odpowiednią bogatokaloryczną zmiksowaną dietę. Nowa metoda leczenia została wdrożona pod nadzorem konsultanta wojewódzkiego dla Mazowsza z dziedziny chirurgii szczękowo-twarzowej,  dr n.med. Zygmunta Stopy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który uczestniczył w operacji w radomskim szpitalu.

Pacjenci z podobnymi urazami stawów skroniowo- żuchwowych po upadkach, pobiciach czy urazach odniesionych np. podczas pracy byli dotychczas leczeni w innych ośrodkach chirurgii szczękowo-twarzowej, teraz będą mogli otrzymać pomoc w Radomiu. Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego jest jedynym takim oddziałem w Radomiu i subregionie radomskim, jednoimiennych oddziałów na Mazowszu z ośrodkiem radomskim jest trzy.

Kierownikiem oddziału jest dr hab. n. med. Jerzy Reymond (czyt. Remo). W oddziale chirurgii szczękowo- twarzowej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego leczeni są pacjenci ze schorzeniami twarzowej części czaszki.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych