Piątek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

Oświadczenie radnych KO po sesji Rady Miejskiej

dm 2021-09-28 10:15:00

Poniżej publikujemy w całości oświadczenie Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej po wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Radomiu.

"Jako Radni Koalicji Obywatelskiej uznajemy za szkodliwą dla miasta i destrukcyjną decyzję o połączeniu Komisji Gospodarki oraz Komisji Ochrony i Kształtowania Środowiska Rady Miejskiej. W naszym przekonaniu obie komisje są ważne, a ich połączenie nie będzie sprzyjało wnikliwemu analizowaniu spraw, jakie do nich trafiają.

Obie te komisje powinny pracować jako ciała odrębne. W takim duchu, jednoznacznie, wypowiedziała się także Komisja Regulaminowa i Spraw Radnych, która w swoim wniosku skierowanym do Rady postulowała utrzymanie odrębności tych komisji. Mimo to radni PiS zdecydowali o ich połączeniu.

Za takim rozwiązaniem nie padł żaden – podkreślamy: żaden – merytoryczny argument. Wniosek Radnych PIS o połączeniu tych komisji nie zawierał żadnego uzasadnienia takiej decyzji. Na tej podstawie stwierdzamy, że najwyraźniej radnymi PiS kierował wyłącznie polityczny interes, rodzaj gry, polegającej w naszym przekonaniu na tym, żeby przewodniczącym jakiejkolwiek komisji nie był nikt, kto nie jest związany z klubem PiS.

Nie mamy ,,wolnego” Radnego z PIS to zlikwidujemy komisję łącząc ją z inną i Przewodniczący znowu będzie z PIS. Podejrzewając takie nastawienie klubu Prawa i Sprawiedliwości, kierowani troską o jakość stanowionego miejscowego prawa postulowaliśmy o utrzymanie odrębności Komisji Środowiska, a na jej przewodniczącego (we wniosku złożonym przez radnego Jarosława Rabendę podczas Komisji Regulaminowej) zgłaszaliśmy Kazimierza Woźniaka – radnego z olbrzymim doświadczeniem samorządowym, byłego przewodniczącego Komisji Środowiska, czyli człowieka merytorycznego, gwarantującego rzeczowe i sprawne działanie komisji, nie związanego z żadnym klubem, bezstronnego, niezależnego.

Dziwi nas, że radni PiS odrzucili możliwość skorzystania z jego doświadczenia, szczególnie teraz, kiedy tak wiele środków unijnych można pozyskiwać na działania związane z szeroko pojętą ochroną środowiska. Na tej podstawie uznajemy, że radnych Prawa i Sprawiedliwości najwyraźniej nie interesuje merytoryczna praca. W naszej ocenie takie postępowanie to sprowadzenie dyskusji do politycznych rozgrywek, także personalnych rozgrywek między sobą.

Nie tak powinna wyglądać troska o Radom."

Publikujemy również stanowisko przygotowane przez Klub Radnych KO i przegłosowane na wczorajszym posiedzeniu Rady:

"W odniesieniu do ostatniego incydentu, który miał miejsce na wydarzeniu sportowym pomiędzy dwoma Radnymi, gdzie miało dojść do naruszenia nietykalności cielesnej jednego Radnego przez drugiego Radnego, Rada Miejska w Radomiu wyraża swój kategoryczny sprzeciw i potępia wszelkie zachowania, które mogą w opinii publicznej być uznane za zachowania o znamionach chuligańskich, które naruszają godność Radnego jak i Rady Miejskiej.

Rada Miejska w Radomiu wyraża dezaprobatę dla wszelkich zachowań Radnych, które mogą narazić na szwank dobre imię Rady oraz mogą skutkować utratą wiarygodności i poważania organu jakim jest Rada Miejska w oczach mieszkańców Radomia, tak w całości jak i poszczególnych jej członków, niezależnie od reprezentowanej opcji i przekonań.

Uważamy za niedopuszczalne wszelkie formy agresji i przemocy przez każdą osobą i wobec każdej osoby tym bardziej Radny Rady Miejskiej na tym polu musi być osobą dawającą przykład, ale i osobą potępiającą publicznie wszelkie formy agresji i nieodpowiedniego zachowania.

Radny, składając ślubowanie ślubował iż swoje obowiązki Radnego będzie sprawował w sposób godny. Całkowicie naganne jest zachowanie, która narusza nietykalność cielesną kogokolwiek zarówno innego Radnego jak i osoby niepublicznej. Postawę Osoby, która posuwa się do takich zachowań, a która otrzymała w wyborach zaszczytny mandat do reprezentowania swojej społeczności uważamy za wyjątkowo drastyczne naruszenie zasad, jakimi chcemy kierować się w naszej pracy na rzecz miasta jako Radni".

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych