Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

Oni odeszli. Wspominamy znanych radomian, którzy zmarli w ciągu roku

dm 2021-11-01 12:29:00

Dziś Wszystkich Świętych - dzień, w którym wspominamy tych, którzy od nas odeszli. W ciągu ostatnich 12 miesięcy pożegnaliśmy wielu znanych mieszkańców Radomia i osób związanych z naszym miastem oraz regionem. Dziś przypominamy Ich nietuzinkowe postaci.

Krzysztof Jabłonka. Zmarł 4 listopada 2020 roku. Miał 49 lat. Służył w policji od 29 lat i związany był głównie z pionem prewencji. Od 2013 roku był naczelnikiem Wydziału Prewencji KMP w Radomiu.

Tomasz Kuc. Odszedł 22 listopada 2020 roku. Miał 58 lat. Przed laty związany z radomskimi mediami: TV Dami i radomską redakcją Radia Kielce. Był dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Później pracował m.in. w Polskim Radiu 24, TVP Info, był też szefem Radia Olsztyn.

Iwona Trześniewska. Nie żyje od 25 listopada 2020 roku. Miała 61 lat. Wcześniej łuczniczka, a później przez wiele lat zasłużona trenerka ŁKS Radom.

Henryk Kaczmarski. Zmarł 17 grudnia 2020 roku. Miał 73 lata. Były członek zarządu Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, wieloletni działacz w kilku klubach regionu radomskiego.

Krzysztof Gniadek. Odszedł 10 stycznia 2021 roku. Miał 63 lata. Wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76. W radomskim stowarzyszeniu działał od samego początku, był wiceprezesem zarządu, angażował się w szereg różnych wydarzeń, które były organizowane przez Radomski Czerwiec '76.

Ryszard Szurkowski. Nie żyje od 1 lutego 2021 roku. Miał 75 lat. Najbardziej utytułowany polski kolarz w historii. W plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca XXX-lecia zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Szurkowski zdobył też dwa olimpijskie srebra w drużynie, trzy razy był mistrzem (raz indywidualnie) i raz wicemistrzem świata. Ryszard Szurkowski w 1966 roku był przez jakiś czas zawodnikiem kolarskiej sekcji Radomiaka Radom

Edward Poniewierski. Zmarł 2 lutego 2021 roku. Miał 68 lat. Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej. Przyczynił się do powstania Muzeum Katedralnego. Przygotował szereg publikacji, często związanych z dziejami Radomia i Kościoła w tym mieście. W 2017 roku został laureatem nagrody św. Kazimierza, przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia.

Magdalena Bieńkowska. Odeszła 4 lutego 2021 roku. Wieloletnia dyrektor Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Rafa, założycielka Klubu Turystycznego Bra-de-li, opiekunka wielu radomskich zespołów muzycznych oraz wieloletnia opiekunka wielu pokoleń radomskiej młodzieży.

Jan Lityński. Nie żyje od 21 lutego 2021 roku. Miał 75 lat. Opozycjonista w PRL, członek Komitetu Obrony Robotników powstałego po protestach w Czerwcu '76, uczestnik akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia.

Zbigniew Ciesielski. Zmarł 19 marca 2021 roku. Założyciel fundacji "Droga Życia", działacz społeczny na rzecz osób bezdomnych i samotnych, a także inicjator powstania w Radomiu pierwszego sklepu socjalnego.

Andrzej Wilkowski. Odszedł 21 marca 2021 roku. W ostatnich latach kierownik techniczny pierwszego zespołu Radomiaka Radom.

Zbigniew Wieczorek. Nie żyje od 25 października 2021 roku. Miał 64 lata. Nauczyciel języka polskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu. Był autorem inicjatywy "Kochanowski dla Radomia".

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych