Wtorek 27 września
Damiana, Amadeusza, Mirabelli
RADOM aktualna pogoda

O ''Orlętach Lwowskich'' i miłości do Lwowa w X LO

dm 2019-11-20 14:49:00

W trwające właśnie w Radomiu "Dni Lwowa" doskonale wpisało się spotkanie zorganizowane w X LO im. St. Konarskiego.

Zgromadzona w sali młodzież wysłuchała wspomnień urodzonego w 1939 roku we Lwowie Aleksandra Sawaryna, który od 1946 r. mieszka w Radomiu i obecnie jest prezesem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich. Jest także autorem publikacji wydanej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości - "Orlęta Lwowskie. Lwów 1 - 22 listopada 1918".

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak młodzi mieszkańcy miasta ochotniczo walczyli o obronę Lwowa z wojskami ukraińskimi w 1918 roku. Jak stanęli do walki nieuzbrojeni, zdobywając z czasem nowoczesną broń maszynową od wojsk przeciwnika. Poznali historię jednego z najmłodszych bojowników - Jurka Bitschana, który zginął 21 listopada na Cmentarzu Łyczakowskim w pobliżu rodzinnego grobowca. Jednym z bojowników był także dziadek Aleksandra Sawaryna - Jerzy Kotowicz, który został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa.

Spotkanie wzbogaciły barwne opowieści o historii Lwowa, jego mieszkańcach i współczesne zdjęcia oraz lwowskie piosenki, które młodzież śpiewała wraz z przybyłym na spotkanie gościem.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych