Sobota 20 lipca
Czesława, Hieronima, Eliasza
RADOM aktualna pogoda

Nowe obostrzenia w całej Polsce. Zamknięte kolejne obiekty

dm, onet.pl 2021-03-25 18:17:00

Zamknięcie żłobków, przedszkoli, salonów fryzjerskich i sklepów budowlanych - to niektóre z nowych obostrzeń w walce z pandemią koronawirusa, które w czwartek zostały ogłoszone przez rząd. Przedstawiamy ich pełną listę.

Premier Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji. Foto: KPRM

Nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty, 27 marca do 9 kwietnia. Wszystkie dotychczasowe restrykcje pozostają w mocy.

Nowe obostrzenia to:

* Sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. zostaną zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą otwarte;

* W kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw. będzie obowiązywał limit jednej osoby na 20 m kw. zamiast dotychczasowych 15 m kw.;

* Zamknięte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne;

* Przedszkola i żłobki zostaną zamknięte dla wszystkich z wyjątkiem dzieci służb medycznych i mundurowych;

* Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do uprawiania sportu zawodowego.

Już wcześniej w całym kraju obowiązywały następujące obostrzenia, które zostaną utrzymane w mocy:

* Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych;

* Zamknięte są kina, teatry, muzea i galerie sztuki;

* Zamknięte są sklepy w centrach handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych;

* Zamknięte są sauny, solaria i kasyna;

* Zamknięte są siłownie i kluby fitness;

* Wszystkie szkoły działają w trybie zdalnym.

Premier Morawiecki: jesteśmy o krok od granicy

- Polska znajduje się dzisiaj w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór III fali jest bardzo silny - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia. Jesteśmy krok od granicy, za którą nie będziemy mogli leczyć właściwie pacjentów. Zrobimy wszystko, aby do tego nie dopuścić - dodał.

- To nie kwestia braku sprzętu czy łóżek, tylko dostępności kadry medycznej. Tak ukształtował się system i kształcenie kadr - tłumaczył Morawiecki.

- Stawką naszych działań jest ratowanie życia naszych obywateli. Dlatego ograniczenie naszej wolności jest konieczne. Myślę, że ludzie to rozumieją - mówił premier na konferencji prasowej.

Najgorzej na Śląsku

- Ewolucja w kierunku mutacji brytyjskiej powoduje nie tylko zwiększenie zakaźności, ale również przyczynia się do większej liczby hospitalizacji - podkreślił obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Zwrócił również uwagę na mniejszą liczbę zakażeń koronawirusem na Warmii i Mazurach, co jego zdaniem świadczy o skuteczności wprowadzonych tam regionalnych obostrzeń.

Jednocześnie Niedzielski podkreślił, że sytuacja pandemiczna pogarsza się na Śląsku. - Dynamika zachorowań na Śląsku jest bardzo ważnym zagadnieniem i ona doprowadziła do tego, że praktycznie w ciągu ostatnich dwóch tygodni województwo śląskie z pozycji średniej w Polsce, stało się liderem liczby zachorowań w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Dlatego też sytuacja na Śląsku będzie wymagała stosowania specjalnych rozwiązań. Być może transportu pacjentów poza region. Nad takimi rozwiązaniami obecnie pracujemy - powiedział minister zdrowia.

Najwyższa liczba zakażeń od początku pandemii koronawirusa

W ostatnich dniach, zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i szef KPRM Michał Dworczyk zapowiadali publicznie, że ograniczenia w Polsce przybiorą mocniejszą wersję.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 34 tys. 151 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższa liczba od początku pandemii. Poprzedni rekord zakażeń został odnotowany w środę, kiedy podano informację o 29 tys. 978 potwierdzonych przypadkach.

W czwartek poinformowano również o 575 kolejnych osobach, które zmarły w związku z COVID-19.

W szpitalach przebywa 27 tys. 118 chorych na COVID-19, czyli o 607 osób więcej niż poprzedniej doby. Terapii respiratorowej wymaga 2 tys. 620 chorych – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych