Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Nauka jazdy konnej w XII LO

dm 2020-12-13 10:01:00

Uczniowie XII Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu rozpoczęli naukę jazdy konnej. Dzięki umowie, którą ze Studenckim Klubem Jeździeckim w Lesiowie podpisał dyrektor szkoły - dr Radosław Lis, nauka jazdy konnej dla uczniów XII LO jest całkowicie bezpłatna.

XII LO jest jedyną szkołą w naszym mieście, oferującą uczniom ten rodzaj sportu nieodpłatnie. Jak wyjaśnia dyrektor Radosław Lis, wychodząc naprzeciw zainteresowaniom i potrzebom młodzieży, XII LO w Radomiu na stałe wpisało naukę jazdy konnej w ofertę szkoły.

- Nauka jazdy konnej to niezwykle cenna inicjatywa z wielu powodów. Z całą pewnością kształtuje i rozwija ona odpowiedzialność, wrażliwość, intuicję i empatię, a obserwowane postępy w nauce wzmacniają też pewność siebie, refleks, koncentrację i cierpliwość. Jest to więc rozrywka nie tylko fizyczna, ale też intelektualna – mówi dr Radosław Lis, dyrektor XII LO.

Uczniowie XII LO podkreślają, że możliwość wyjścia z domu, spędzenia czasu na powietrzu i doświadczenia kontaktu z końmi jest czymś, co zwłaszcza dzisiaj przynosi wiele radości i pomaga dbać o kondycję nawet w czasie pandemii. Poza tym – jak zauważają uczniowie – choć nie jest to tanie hobby, to jednak dzięki staraniom i działaniom podjętym przez pana dyrektora, nauka jazdy konnej dla wszystkich uczniów XII LO jest całkowicie bezpłatna.

- Nasz klub w Lesiowie to stowarzyszenie z blisko 50-letnią tradycją, kierujące się takimi wartościami jak szacunek dla ludzi i zwierząt oraz wspieranie rozwoju młodzieży zarówno w sferze jeździeckiej, jak i osobistej – dodaje Krystyna Rogolińska, prezes SKJ Lesiów. – Nasza współpraca z XII LO obejmuje naukę jazdy konnej na różnych poziomach: od pierwszego kontaktu z koniem, po trening skokowy lub wyprawy w teren. Stawiamy na naukę obsługi konia, czyszczenie, siodłanie i wszystkie aspekty z tym związane.

- Uprawianie jazdy konnej niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści dla organizmu – mówi Maria Andrzejewska, nauczyciel WF-u w XII LO. – Do najważniejszych zalet należą poprawa kondycji i koordynacji ruchowej, utrzymanie szczupłej i wysportowanej sylwetki, rozwijanie wielu grup mięśni, utrzymywanie równowagi i prostych pleców. Jazda konna pozytywnie wpływa także na układ krążenia i zmniejsza ryzyko chorób serca.

- Jazda konna w terenie zapewnia długotrwałe przebywanie na świeżym powietrzu, przez co świetnie dotlenia mózg, wzmacnia układ odpornościowy, a do tego działa uspokajająco i poprawia samopoczucie, co jest szczególnie cenne w dobie pandemii – podsumowuje Radosław Lis.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych